Incendii de vegetaţie în California. Mii de persoane au fost evacuate
După incendiile devastatoare de la începutul anului, statul american California se luptă, din nou, cu flăcările.
Un incendiu de vegetație izbucnit într-o zonă muntoasă, la nord de Los Angeles, s-a răspândit cu rapiditate şi nu este, încă, ţinut sub control.
Focul a cuprins aproape 20.000 de kilometri pătraţi şi înaintează spre est, conform autorităţilor, care au evacuat peste 4.000 de persoane din Comitatul Los Angeles.
Alţi 12.500 de locuitori au primit avertismente de evacuare.
Zonele afectate din comitatul californian Ventura sunt relativ nepopulate, însă câteva zeci de persoane au fost evacuate din vecinătatea lacului de acumulare Piru, unde există facilităţi de recreere.
Riscul de incendii de vegetație va fi crescut pe parcursul weekendului în mare parte din interiorul Californiei, pe măsură ce valul de căldură care afectează zona se intensifică.
Şi în statul Colorado, incendiile de vegetaţie s-au răspândit şi au cuprins zeci de mii de hectare.
Locuitorii unui oraş au fost evacuaţi şi mai multe drumuri au fost închise.

