“Încălzire la container” pentru bucureșteni, soluție de avarie: echipamente modulare pe gaz care vor ridica temperatura agentului termic

21 January 2026, 20:17

Primăria Capitalei vrea să pună în practică o soluție de avarie pentru a asigura apa caldă și caldura în zonele cu probleme din București. Așa că va monta echipamente modulare pe gaz care vor ridica temperatura agentului termic la nivelul optim. Vor fi cumpărate 24 de echipamente care, cel mai probabil, vor funcționa la toamnă. Până atunci, trebuie obținute nu mai puțin de 200 de avize.

Cele 24 de containere modulare, în valoare de aproximativ 67 de milioane de lei, vor fi montate în zonele în care agentul termic ajunge sub parametri. 

Locațiile au fost deja stabilite, în urma unei analize tehnice detaliate, astfel încât intervenția să aibă impact maxim acolo unde este cea mai mare nevoie. Instalarea containerelor reprezintă o soluție practică și rapidă, care completează investițiile aflate în derulare“,  a transmis Primarul General al Capitalei, Ciprian Ciucu.

Echipamentele vor funcționa pe gaz și vor fi racordate la rețelele de utilități.

Anton Cristian, director general, Energetica Servicii: Ne-am dori ca în acest an să fie finalizate, adică până la începerea furnizării agentului termic, în toamna acestui an, însă suntem condiționați de obținerea tuturor avizelor și autorizațiilor care depind de fiecare primărie în parte, certificate de urbanism, avize, acorduri, autorizații. Am făcut noi un calcul, sunt peste 200.

Dragoș Porojnicu, jurnalist TVR: În urmă cu cinci ani și Primăria Sectorului 1 a închiriat niște echipamente, pe motorină însă, pentru a alimenta cu agent termic 80 de blocuri care se aflau la capătul rețelei. Pentru că aparatele poluau foarte mult și pentru că s-au dovedit a fi ineficiente, administrația locală a renunțat la idee.

Specialiștii în energie consultați de Știrile TVR susțin că, spre deosebire de cele pe motorină, echipamentele pe gaz pe care Primăria Generală intenționează să le achiziționeze sunt mult mai performante.

Dumitru Chisăliță, specialist în energie: În acea zonă va exista un aport suplimentar atât de poluare fonică, cât și de poluare din punct de vedere al emisiilor de dioxid de carbon, dar, în același timp, trebuie să înțelegem că este o situație de avarie.

Mihai Mereuță, președinte, Liga Asociațiilor de Proprietari Habitat: Sistemele modulare sunt eficiente și ideea de a le folosi nu este rea. Sunt eficiente pentru că vor intra în funcțiune în cascadă, asigurând, în funcție de necesar, un raport eficient de energie produsă și combustibil consumat.

În prezent, din cauza avariilor, sute de blocuri din Capitală nu au căldură și apă caldă. Problemele ar urma să fie remediate până pe 23 de ianurie, deși inițial Termoenergetica avansase data de 19 ianuarie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite