Încălcarea sancțiunilor economice ale UE devine infracțiune

26 November 2025, 19:57

Încălcarea sancțiunilor economice internaționale impuse de Uniunea Europeană devine infracțiune în România.

DIICOT va investiga aceste infracţiuni. Pedepsele vor ajunge la 12 ani de închisoare sau sute de mii de lei pe zi amendă penală, potrivit proiectului de lege adoptat de Camera Deputaților, ca for decizional.

Până acum, încălcarea sancțiunilor internaționale era considerată contravenţie şi era pedepsită cu amenzi și confiscări de bunuri.

Oana Țoiu, ministrul de Externe: Optiunile pe care guvernul le va avea pe masa (…) sunt cele de supraveghere speciala si in cazul sanctinilor impuse de partenerii nostri internationali care nu se regasesc in formatul sanctiunilor ue de exemplu fie la cererea companiei vizate, fie din oficiu acolo unde guvernul considera acest lucru necesar, cu avizul CSAT.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite