În Spania, proprietarii nu au voie să îi dea afară pe chiriaşii rău platnici. Firme specializate recurg la ameninţări
În Spania legea îi protejează atât de mult pe chiriaşi, încât proprietarii nu au voie să îi dea afară din locuinţe, chiar dacă aceştia refuză să mai plătească chiria. Singura cale este prin tribunal, dar ca și în România, procesele durează ani de zile. Aşa că au apărut diferite companii care se ocupă cu eliberarea locuinţelor ocupate: mai ales prin intimidare.
Fuera Okupas este doar una dintre multe companii care se ocupă în principal cu evacuarea chiriaşilor care ocupă abuziv apartamentele libere sau care refuză să mai plătească chiria.
Legea nu le permite proprietarilor sau altor persoane să intre în locuinţe, aşa că în cazul de faţă au decis să le scoată uşa de la intrarea în bloc, iar următorul pas va fi să le taie alimentarea cu energie. Uneori rămân în faţa blocului zile la rând pentru a-i intimida şi pentru a-i determina să părăsească locuinţele.
Jorge Fe, fondatorul Fuera Okupas: Bineînțeles că este legal. Ei sunt cei care ocupă ilegal apartamente, dar nu și zone comune! Deci pot face ce vreau în zonele comune și cu ușa de la intrare. Ceea ce nu pot face este să intru în apartamente, pentru că ar fi ilegal.
Proprietarul apartamentului spune că a fost ameninţat şi îi era teamă să se mai apropie de locuinţă.
Proprietar: De fiecare dată când mergeam acolo, ne amenințau. Odată au scos un cuțit! În cele din urmă, am luat decizia.
Pentru a-i evacua a plătit firmei 2500 de euro plus TVA. Pablo a rămas fără serviciu şi nu a mai putut plăti chiria, aşa că proprietarul a apelat la o firmă specializata pentru a-l face sa plece din locuinţă.
Pablo, chiriaș: Mai întâi m-au amenințat pe mine, mi-au amenințat cele trei fiice. Apoi au ajuns să stea la intrarea în școala lor, pentru că știau de unde venim. Nu mă mai simțeam în largul meu, eram chiar speriat de moarte!
În Madrid preţul mediu pentru chirie este de 18 euro pe metrul pătrat, iar deficitul de locuinţe este de peste 80 de mii.

