În lunile de primăvară, prețuri la gaz cu 90% mai mici decât în august 2022. Până acum, Europa a consumat doar 15% din cantitățile înmagazinate

15 January 2024, 14:49 (actualizat 15 January 2024, 14:52)

Deşi iarna de acum este mai rece decât cea de anul trecut, gazul nu mai este o problemă pentru Europa. Țările de pe continent au avut timp să-şi umple depozitele. Lucian Pîrvoiu ştie cum stăm. O analiză pentru emisiunea Mapamond, difuzată în fiecare duminică, de la ora 19.00, pe TVR INFO.

De la începutul iernii, prețurile la gaz au scăzut în mod constant. Potrivit pieței futures de la Amsterdam, cotațiile pentru gazele naturale cu livrare în luna februarie au ajuns la 30 de euro pe Megawatt-oră, față de începutul lunii octombrie, când erau la 37-38 de euro, la jumătate, practic, față de cotațiile din urmă cu un an, când se situau la 82 de euro.

Din fericire, trendul se menține și pentru lunile de primăvară, unde prețurile futures nu vor depăși valoarea de 31 de euro pe Megawatt-oră în perioada martie-mai 2024. Acest lucru înseamnă prețuri cu 90% mai mici decât în august 2022, când invazia rusească în Ucraina și renunțarea aproape bruscă la gazele rusești au dus la o criză care s-a manifestat în prețul gazelor naturale.

Datorăm prețurile bune atât temperaturilor care au fost ridicate până la acest episod de ger, dar și volumelor mari de gaze naturale lichefiate cu care statele Uniunii Europene și-au umplut depozitele din timp.

Potrivit Gas Infrastructure Europe, depozitele statelor europene sunt pline în proporție de 86%. Principalii exportatori au fost Statele Unite ale Americii, dar și Qatarul.

Înainte de invazie, Federația Rusă exporta 155 de miliarde de metri cubi de gaze naturale, iar imediat după începerea acesteia, importurile au scăzut la 60 de miliarde, pentru a ajunge în 2023 la 28 de miliarde de metri cubi. România traversează fără griji perioada de iarnă, cu depozite pline în proporție de 82% și stocuri de 28 de terawaţi-oră.

Practic, din luna noiembrie, când stocurile se apropiaseră de nivelul maxim, s-au consumat doar 15% din cantitățile înmagazinate, existând șanse uriașe ca iarna să se termine cu peste jumătate din depozite pline.

Pe 3 ianuarie 2022, depozitele de gaze la nivelul UE erau pline în proporție de 53,67%, iar în România 52,56%.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite