”Împreună facem bine” | Campania TVR marchează la Iași o lecție de solidaritate și omenie
Lecție de solidaritate și omenie la Iași unde ONG-uri şi persoane fizice și-au dat mâna pentru a-i ajuta pe sinistrații din Moldova, pe care apele revărsate i-au lăsat pe drumuri. În sprijinul acestora, Televiziunea Română a relansat campania ‘Împreună facem bine’, în cadrul căreia toți oamenii cu suflet mare pot dona produse de primă necesitate pentru cei rămaşi fără case.
Furia apelor a trecut dar sinistrațîi din Broşteni au nevoie mai mult că oricând de ajutor. Donații și mai ales de brațe puternice care să ii ajute să-și refacă locuințele. În Iași sunt mai multe puncte de colectare de bunuri și bani. Și în conturile localităților afectate – Broşteni, Stulpicani și Ostra se pot dona bani. A deschis un cont și primăria Iași. Numai reconstrucția localității Broșteni este estimată la 80 de milioane de euro.
E mobilizare mare și la Centrul de Tranzit pentru Sinistrații Ucrainieni din Iași. Refugiații înțeleg poate cel mai bine cum este să pierzi totul în câteva clipe.
Oksana, refugiată din Ucraina: Când am aflat că a avut loc o astfel de tragedie în județele Neamț și Suceava, ne- am hotarât să oferim ajutor de urgenţă, cât am putut. Avem haine pentru copii și adulţi. Așa că, întreg centrul, ne-am apucat de sortare și ambalare pentru a putea acorda ajutor imediat oamenilor afectaţi de evenimentul natural și care aveau nevoie de ajutor.
Voluntari și medici veterinari din Iași vor pleca spre Broșteni să trateze sutele de animale scoase în viață din noroaie și din mijlocul puhoaielor. În ultimele zile, Ema Stratulat a lansat şi un apel pe reţelele sociale. Și oamenii au trmis conserve și pături pentru animalele sinistrate. Ar ajuta mult un adăpost temporar pentru câini.
Echipa de veterinari ieșeni va rămâne în Broşteni cât va fi necesar pentru salvarea patrupedelor. Așteaptă și voluntari în această misiune deloc ușoară.

