Imagini cutremurătoare. Momentul în care Mihaela este ucisă, surprins de camerele de supraveghere. Numărul cazurilor de femicid din România, peste media UE
Crima din Teleorman de pe 8 noiembrie, care a șocat o țară, a fost surprinsă de o cameră de supraveghere. Mihaela a fost ucisă cu sânge rece de soțul ei, de care se separase, în fața copilului de 3 ani. Obținuse și un ordin de protecție, pentru a scăpa de bătaile lui. Imaginile înfiorătoare au fost făcute publice de Sindicatul Europol! Individul este internat sub pază, dar poliția din Teleorman dă socoteală șefilor pentru modul în care a gestionat cazul.
Informații care vă pot afecta emoțional!
Din imagini se observă cum femeia aleargă, urmată la câțiva metri de fostul soț. Copilul aleargă și el. Într-o fracțiune de secundă, femeia se prăbușește la pământ. Agresorul dispare în întuneric, iar copilul rămâne singur lângă trupul mamei, până când vecinii ies din case și descoperă tragedia. Doar 8 minute au trecut din momentul atacului până la apelul la 112.
Andreea Bragă, expert Centrul Filia: În Teleorman există informații despre infracțiuni foarte grave comise prin încălcarea ordinului de protecție, sechestrare și viol, și totuși acest om a fost în libertate până a ucis-o pe soția lui. Vorbim de măsuri care ar fi putut fi dispuse: reținerea lui, propunerea arestării preventive. Nu știm ce s-a întâmplat acolo, cine a luat decizia de a nu face asta, dar e evident că acești oameni nu înțeleg riscul de letalitate la care sunt expuse victimele violenței.
Abia astăzi, polițiștii din Teleorman l-au reținut pe tatăl suspectului de crimă, pentru amenințarea unui bărbat pe care îl bănuia că ar fi avut o relație cu nora lui. Tânăra din Teleorman este, deocamdată, ultima din lungul șir de femei ucise în ultimii ani. O statistică care plasează România într-un top nedorit la nivel mondial.
Ecaterina Balica, coordonator, Observatorul pentru Analiza Omorurilor, Academia Română: Începând din 2012, statisticile Eurostat indicau faptul că omorurile cu victime femei sunt peste media europeană. Am avut doi ani cu o scădere, dar începând cu ianuarie 2025 numărul femeilor ucise au crescut surprinzător de rapid. Avem în statisticile Observatorului Român pentru Analiza și Prevenirea Omorurilor pentru cele opt luni 57 de femei ucise, dintre care 16 în diaspora. Nu avem măsuri eficiente pentru combaterea violenței domestice și pentru protecția femeii în general.
În acest an, cele mai multe femicide au avut loc în luna martie, în Iași și Prahova.
Avocat Giulia Crișa, fondatoarea Asoc. ADEPT: Orice victimă care reclamă un act de violență trebuie crezută și trebuie să i se acorde imediat sprijin. Trebuie să i se ofere consiliere și ceea ce are nevoie. Noi facem cu totul invers: investigăm fapta, vedem dacă ea spune adevărul, dacă nu cumva e vinovată de ceea ce i s-a întâmplat.
Crima din Teleorman, în care o tânără a fost ucisă de fostul soț, scoate din nou la iveală problemele din interiorul Poliției și ale Parchetului, instituții care, deși fuseseră avertizate în repetate rânduri despre comportamentul violent al bărbatului, au ignorat strigătele disperate ale victimei.
Aseară, în Piața Victoriei din Capitală, a avut loc un protest după această crimă, despre care tot mai multe voci spun că putea fi prevenită dacă autoritățile ar fi protejat-o pe tânără.
Vă reamintim: persoanele care sunt victime ale violenței domestice pot cere ajutor gratuit la numărul de telefon 0800.500.333.

