Ilie Bolojan: Partidele din coaliție și președintele României trebuie să fie și sunt partenerii premierului. Altfel, lucrurile nu funcționează
Premierul Ilie Bolojan explică, în cadrul unei conferințe de presă, măsurile pentru care și-a angajat răspunderea luni seară din al doilea pachet de reforme.
Întrebat de jurnalista TVR Alina Manolache dacă președintele Nicușor Dan este un partener sau o frână atunci când este vorba despre unele măsuri, cum ar fi reforma pensiilor magistraților și cota TVA, premierul spune că “partidele din coaliție și președintele României trebuie să fie și sunt partenerii premierului României”.
Alina Manolache, TVR: De când ați preluat funcția de premier, s-au deschis mai multe fronturi. Unele predictibile, adică lupta cu sistemul care tinde să își protejeze privilegiile, cu PSD care era evident că va avea viziuni diferite sau total diferite, cum este acum la administrație. Și un al treilea, mai puțin predictibil, chiar cu președintele Nicușor Dan, referitor la reforma pensiilor magistraților și TVA. Este președintele Nicușor Dan un partener al dvs sau o frână? De la întâlnirea de la ora 12 vă așteptați ca intervenția lui Nicușor Dan să vă răzgândeacă în decizia de a vă da demisia dacă nu trec reformele?
Ilie Bolojan, premierul României: Partidele din coaliție și președintele României trebuie să fie și sunt partenerii premierului României, altfel lucrurile nu funcționează. Toate aceste măsuri care au fost puse în practică sunt puse cu acordul partidelor din coaliție. Dar, într-adevăr, nu este niciodată foarte ușor ca atunci când ai patru partide plus grupul minorităților să cazi de acord asupra unor detalii la lucruri care nu sunt ușor de luat, dar eu cred că avem înțelepciunea să ne respectăm înțelegerile și să facem ceea ce trebuie pentru România.

