Ilie Bolojan: Încă 70 de kilometri din autostrada Transilvaniei vor fi deschiși anul viitor. În 2027 se va termina tronsonul înspre granița cu Ungaria
Cele două loturi ale Autostrăzii A3 Transilvania din judeţul Bihor, vizitate vineri de premierul Ilie Bolojan, adică Suplacu de Barcău – Chiribiş ( 26,35 kilometri) şi Chiribiş – Biharia (28,5 kilometri), sunt în stadii de execuţie diferite, primul în procent de 60%, respectiv 30%, urmând să fie finalizate în toamna anului 2026 şi luna mai 2027.
Premierul României, Ilie Bolojan, a anunțat finalizarea a încă 70 de kilometri din Autostrada Transilvania pe teritoriul județelor Cluj, Sălaj și Bihor, precizând că, până la jumătatea anului 2027, va fi asigurată aproape integral continuitatea autostrăzii până la granița cu Ungaria, cu o soluție provizorie pentru zona Meseș–Zalău.
„Anul viitor, două tronsoane pe teritoriul județelor Cluj, Sălaj și Bihor vor fi finalizate. Asta înseamnă că încă 70 de kilometri de autostradă va intra în funcțiune. Și, așa cum a fost aici prezentarea, în 2027 se va termina și acest tronson înspre granița cu Ungaria”, a afirmat premierul Ilie Bolojan.
Șeful Guvernului a explicat că, odată cu finalizarea acestor lucrări, va fi asigurată aproape în totalitate continuitatea Autostrăzii Transilvania, cu o singură excepție majoră.
„Asta înseamnă că, la jumătatea anului 2027, cu excepția zonei din Sălaj, zona Meseș, municipiu Zalău, practic va fi continuitate asigurată pe Autostrada Transilvania”, a precizat Ilie Bolojan.
Premierul a detaliat și situația tronsonului din zona Meseș, unde este prevăzut un tunel cu o durată mare de execuție, estimată la cinci ani.
„Având în vedere durata lucrărilor la tunelul care este prevăzut în zonă, care, așa cum ați aflat, este estimată la cinci ani de zile, soluția provizorie este să se execute cealaltă parte și să se folosească centura municipiului Zalău În așa fel încât, în 2028–2029, să putem practic folosi această importantă arteră de comunicație”, a spus Ilie Bolojan.
Premierul a subliniat beneficiile majore ale proiectului pentru traficul de tranzit și pentru economie, în special pentru transportul de mărfuri.
„În așa fel încât cei care vin din Republica Moldova, din Bucovina, din județele din nordul Transilvaniei să ajungă mai repede în statele Uniunii Europene, miile de camioane care astăzi vin pe tronsonul foarte aglomerat dintre Cluj-Napoca și Oradea, care congestionează localitățile și generează nenumărate accidente în trafic, să poată circula mai bine”, a declarat șeful Executivului.
Ilie Bolojan a arătat că efectele vor fi resimțite atât în plan economic, cât și în ceea ce privește siguranța rutieră.
„Asta înseamnă câștiguri pentru exportatorii români, asta înseamnă o siguranță mai mare în trafic”, a subliniat premierul.
În final, premierul a transmis mulțumiri constructorilor și instituțiilor implicate în derularea proiectelor de infrastructură rutieră.
„Mă bucur că putem asigura atât finanțarea acestor lucrări și le mulțumesc constructorilor, mulțumesc celor două companii din subordinea Ministerului Transporturilor, CNAIR și CNIR, care gestionează aceste proiecte pentru deblocarea lucrărilor și pentru rezolvarea problemelor care țin de lucrul de zi cu zi, și am încredere că, așa cum s-au angajat, la termenele anunțate vor finaliza lucrările”, a concluzionat premierul Ilie Bolojan.

