Ilie Bolojan: În turul doi, îl voi vota pe Nicușor Dan
Președintele interimar Ilie Bolojan a declarat că, după ce a analizat cei doi candidați ajunși în turul 2, a decis să-l voteze pe Nicușor Dan, într-un interviu acordat pentru Europa Liberă.
„Oricând au fost campanii electorale, din respect pentru oamenii care au încredere în mine, mi s-a părut corect să spun cu cine votez. Eu, analizând candidații, îl voi vota pe Nicușor Dan președinte al României. Fiecare român are libertatea să voteze așa cum consideră și votul românilor trebuie respectat. Cel mai mare pericol este să ne batem cap în cap, să facem falii”, a precizat Bolojan.
Întrebat dacă ar prelua șefia guvernului în cazul în care câștigă alegerile Nicușor Dan, preşedintele interimar a răspuns:
„Personal, sunt dispus să purtăm o discuție cât se poate de serioasă pentru a se ajunge la o soluție de guvern stabil, în așa fel încât să facem ceea ce trebuie pentru România. „Dar un guvern înseamnă să existe o majoritate parlamentară care susține guvernul respectiv, inclusiv premierul.”
„Trebuie o înțelegere cu președintele României, pentru că președintele României, intrând în acest joc cu guvernul interimar, poate să încerce să influențeze lucrurile într-o direcție sau alta. Nu e vorba de un premier, e nevoie de echipe puternice de oameni care au aceeași viziune statul român și-a pierdut controlul în foarte multe zone.” a mai spus Bolojan.

