Ilie Bolojan: Felicit din inimă cetățenii Rep. Moldova pentru mobilizarea exemplară și pentru votul în direcția europeană
Premierul Ilie Bolojan le-a transmis un mesaj de felicitare cetățenilor Republicii Moldova pentru că au ieșit în număr mare la alegerile parlamentare de duminică și au ales direcția pro-europeană.
“Felicit din inimă cetățenii Republicii Moldova pentru mobilizarea exemplară la alegerile parlamentare de ieri și pentru votul în direcția europeană.
Vreau să felicit în mod deosebit și autoritățile Republicii Moldova pentru modul exemplar în care au organizat scrutinul și pentru felul în care au făcut față unui complex de presiuni menite să deturneze dorința oamenilor.
În final, așa cum se întâmplă în democrații autentice, votul oamenilor este ceea ce a făcut diferența.
Locul Republicii Moldova este în marea familie europeană.
Personal, dar și în numele Guvernului României, vom fi alături de Republica Moldova pe acest drum.
Felicitări, Republica Moldova!”, a transmis premierul pe pagina de Facebook a Guvernului.
Republica Moldova a ales calea europeană. Este concluzia după datele preliminare ale Comisiei Electorale de la Chişinău. După centralizarea a peste 99% din procesele verbale, partidul pro-european „Acţiune şi Solidaritate” a obţinut aproape 50% din voturi.

