România, notificată de luni privind reducerea trupelor americane. Ilie Bolojan: Decizia a fost a armatei Statelor Unite, pe care o respectăm
România știa de luni că Statele Unite ale Americii îşi retrag o parte din militarii din țara noastră. Asta înseamnă cu două zile mai devreme ca informația să ajungă în presa internațională. Sunt declarații pe care le-a făcut premierul la un post de televiziune, unde a explicat și miza amânării unui anunț oficial. Referitor la solicitarea social democraților de a veni să dea explicații în fața Parlamentului, șeful Guvernului spune că va răspunde invitației când o va primi, instituțional.
Decizia de a reduce trupele americane din Europa, inclusiv pe cele care sunt în România, în Ungaria și Slovacia, a fost a armatei Statelor Unite pe care o respectăm, a declarat joi Ilie Bolojan.
Premierul României a adăugat că a aflat despre această decizie luni.
‘Această decizie de a reduce trupele americane din Europa, inclusiv cele care sunt în România și în Ungaria și Slovacia, a fost o decizie a armatei Statelor Unite pe care o respectăm. În ce context s-a întâmplat acest lucru? Așa cum se știe de către cei care urmăresc strategiile internaționale în domeniul apărării, administrația Trump a anunțat, imediat după instalare, că în acest domeniu militar urmărește câteva priorități – cele care țin de siguranța Statelor Unite și pe partea de migrație știm ce măsuri s-au luat acolo, cele care înseamnă mutarea centrului de greutate militar în zona Asia-Pacific în așa fel încât să se ia măsuri care țin de realitățile geopolitice din acea zonă și cea de-a treia măsură, ca aliații să-și asume o parte mai mare din apărarea lor, în sensul în care să suporte cheltuieli de apărare într-o pondere mai mare și știți că acest lucru s-a stabilit în iunie la summit-ul de la Haga și, de asemenea, să-și asume o parte mai mare de responsabilitate’, a spus Ilie Bolojan la Antena 1.
Premierul a menționat că, practic, în aceste zile, trupele americane care au fost aduse suplimentar în Europa după invazia Ucrainei au fost retrase parțial.
‘Această decizie a fost anunțată, în general, că se va face o reducere a acestor trupe în Europa, fără să se specifice exact de unde, ce și cum. Luni, practic, am fost notificați prin atașatul militar de la ambasada din Washington, care a fost invitat la Pentagon și a fost anunțat. De asemenea, ambasadorul nostru la NATO a fost informat de ambasadorul american cu privire la aceste lucruri și am fost informați practic cu două zile înainte, pentru că s-a considerat că, în momentul în care miercuri se va face o informare în comisiile din Camera Reprezentanților pe partea de apărare, există posibilitatea să transpire aceste informații. Și atunci, Ministerul Apărării a pregătit o conferință de presă pentru miercuri, în așa fel încât să anunțe aceste lucruri. Dar au transpirat datele cu o seară înainte și au apărut aceste lucruri. (…) Trupele aliaților, ale partenerilor din NATO, ale Statelor Unite, sunt în România, bazele militare sunt active și toate garanțiile de securitate care sunt și au fost date României sunt în picioare, așa cum a fost explicit și poziționarea ambasadorului american, care ne-a anunțat acest lucru la NATO. Important este că țările europene și-au luat fiecare un angajament să-și asigure, într-o pondere mai mare, apărarea’, a menționat Ilie Bolojan.
Ministerul Apărării Naționale a anunțat miercuri că a fost informat cu privire la redimensionarea unei părți a trupelor americane dislocate pe Flancul Estic al NATO, ca parte din procesul de reevaluare a posturii globale a forțelor militare ale SUA.

