Ilegalități șocante în unități militare au fost descoperite de structurile de control din armată. Ce a anunțat ministrul Apărării

5 February 2026, 21:22 (actualizat 5 February 2026, 21:23)


Ilegalități șocante au fost descoperite de structurile de control din armată. Potrivit ministrului Apărării, la Craiova un bloc a fost construit mult prea aproape de un depozit de muniție. Clădirea, care a fost deja ridicată, ecranează și un radar al MApN. Radu Miruță susține că, la Satu Mare, un comandant de batalion a fost schimbat după ce un control a constatat ilegalități serioase la examenele de angajare. În urma verificărilor, Armata a sesizat procurorii anticorupție.

Ministrul Apărării susține că la Craiova, un bloc a fost construit la o distanță de 7 km de un depozit de muniție, deși ar fi trebuit să fie la cel puțin 12.

Este o poveste care pare că are un anumit istoric în ceea ce privește dezvoltarea imobiliară. E vorba de o situație de la Craiova, unde un dezvoltator imobiliar a ridicat în apropierea unor depozite de muniție un bloc cu nouă etaje, fără să fi fost respectate procedurile pentru distanța față de aceste depozite de muniție. Aici, în august 2024, a fost solicitat un aviz de la Ministerul Apărării pentru a se autoriza construirea acestui ansamblu imobiliar, e vorba de ansamblul Satina Park de la Craiova. Ministerul Apărării a avizat negativ, pentru că nu se respectau distanțele față de aceste obiective militare și (…) trei săptămâni mai târziu a revenit exact aceeași cerere care a fost avizată negativ și care de data aceasta a fost avizată pozitiv. A fost avizată favorabil, blocul este deja construit – structura de cadre, nu este respectată distanța legală față de depozitele de muniție și nu este respectat regimul de înălțime, afectându-se traiectoria radarului de la Cârcea. Există un radar militar care nu mai poate balea întreg spectrul, pentru că se lovește fasciculul pe un anumit sector de cerc de această clădire„, a declarat Radu Miruță.

Surse din armata susțin că este vorba de Satina Park. Am luat legătura cu un reprezentant al dezvoltatorului care a refuzat să ne ofere un punct de vedere. Neoficial, ni s-a spus că firma care a construit are toate avizele necesare.

Interesant e, că potrivit lui Miruță, dezvoltatorul a cerut aprobare de la o direcție de specialitate a armatei. Inițial a fost respinsă, dar la doar câteva săptămâni, aceeași structură a avizat-o.

Potrivit ministrului Apărării, ilegalități serioase au fost descoperite și la un batalion din Satu Mare. Controlul armatei a descoperit neregului grave la examenele de angajare, o rețea ilegală de magazine din unitate, dar și că vehicule militare erau folosite în scop personal de comandanți.

„În urma controlului operativ la batalionul 52 Geniu Tisa de la Satu Mare s-a găsit ocuparea ilegală a unor posturi de soldat și soldat gradat profesionist. S-a găsit situația modificării rezultatelor de selecție a unor candidați astfel încât să fie declarați admiși, cei care fuseseră declarați respinși. S-a găsit modificarea rezultatelor, iar în conformitate cu declarațiile unora dintre cei implicați, schema asta s-a întâmplat inclusiv prin sume de bani date celor care organizau aceste selecții. Au fost de asemenea inventate de personalul militar de acolo, activități inexistente. Activități inexistente care au fost inventate pentru a se încasa sume de bani, sume de bani care, pe lângă faptul că au fost încasate pe activități care n-au fost desfășurate, au dus la creșterea pensiei pentru cei care își auto-inventaseră astfel de activități și la 2000 de lei pe lună în plus pentru pensie. S-a găsit, tot în această unitate, utilizarea camioanelor militare în scopuri personale. S-a găsit o rețea de magazine ilegală care nu îndeplinea absolut nicio condiție și care nici măcar nu îndeplinea condițiile sanitare nu declara absolut nicio sumă de bani. Au fost identificate situații în care militarii din această unitate erau folosiți de superiori pentru activități în proprietăți și curs personale. Au fost găsite situații de tăieri masive și ilegale de lemn care au fost duse în mediul gospodăresc a celor care conduceau unitatea, utilizându-se inclusiv camioanele militare pentru transportul acestor mase lemnoase. Au fost găsite misiuni fictive de transport al personalului din conducere pentru care se decontau combustibil ș sumele de bani aferente de plasări” – a declarat ministrul Apărării.

Miruță spune că există suspiciuni și că a trimis Corpul de Control la Clubul Steaua și la Spitalul Militar Central.

Generalul Florentina Ioniță, fost comandant al spitalului, este cercetată pentru abuz în serviciu de DNA.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite