IGSU: Pompierii români desfăşoară misiuni de patrulare, recunoaştere şi exerciţii tactice în Grecia, pe fondul riscului ridicat de incendii
Pompierii români desfăşoară misiuni de patrulare, recunoaştere şi exerciţii tactice pe teren dificil în regiunea Attica din Grecia, în zonele desemnate de autorităţile locale, în contextul menţinerii riscului ridicat de incendii de pădure pentru ziua de luni.
“În perioada 1 august – 15 septembrie, Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, prin Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă, participă, în Grecia, cu un modul naţional specializat în stingerea incendiilor de pădure la programul de pre-poziţionare organizat de Direcţia Generală pentru Protecţie Civilă Europeană şi Operaţiuni de Ajutor Umanitar (DG ECHO)”, informează Biroul de presă al IGSU.
Modulul românesc este format din 40 de pompieri şi nouă mijloace tehnice, fiind pregătit pentru desfăşurarea misiunilor specifice de monitorizare şi intervenţie în sprijinul autorităţilor elene.
Programul de asistenţă, finanţat de Uniunea Europeană, a fost conceput ca măsură de sprijin pentru comunităţile din Grecia grav afectate de incendiile devastatoare din anii anteriori. Acesta face parte din noua politică a UE pentru prevenirea şi limitarea incendiilor de pădure în sudul Europei şi reuneşte, în acest an, pe teritoriul grec echipe din România, Austria, Cehia, Franţa, Republica Moldova şi Bulgaria.
“România rămâne angajată activ în eforturile comune de protecţie civilă europeană, contribuind cu resurse, expertiză şi solidaritate la protejarea vieţii, mediului şi bunurilor aflate în pericol”, a evidenţiat IGSU.

