ICCJ a depus plângere la Guvern și Ministerul Finanțelor. Magistrații cer restanțele salariale câștigate prin sentinţe definitive
Pentru a putea plăti ajutoarele pentru persoanele vulnerabile, Guvernul a amânat achitarea drepturilor salariale câștigate în instanță de magistrați. Numai că magistrații nu renunță.
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, condusă de Lia Savonea, a trimis un ultimatum către Guvern și Ministerul de Finanțe. Judecătorii cer restanțe salariale și diverse sporuri pe care le-au câștigat prin sentinţe definitive.
Suma totală este uriașă, aproximativ 10 miliarde de lei.
În cazul în care nu se va găsi o soluţie, magistraţii ameninţă că vor merge în instanţă şi vor executa sumele restante.
De-a lungul timpului, magistraţii și-au tot mărit singuri veniturile, adăugând tot felul de sporuri și indemnizații, câștigate tot după decizii ale unor colegi.

