ICCJ a depus plângere la Guvern și Ministerul Finanțelor. Magistrații cer restanțele salariale câștigate prin sentinţe definitive

27 March 2026, 21:06 (actualizat 27 March 2026, 22:33)

Pentru a putea plăti ajutoarele pentru persoanele vulnerabile, Guvernul a amânat achitarea drepturilor salariale câștigate în instanță de magistrați. Numai că magistrații nu renunță.

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, condusă de Lia Savonea, a trimis un ultimatum către Guvern și Ministerul de Finanțe. Judecătorii cer restanțe salariale și diverse sporuri pe care le-au câștigat prin sentinţe definitive.

Suma totală este uriașă, aproximativ 10 miliarde de lei.

În cazul în care nu se va găsi o soluţie, magistraţii ameninţă că vor merge în instanţă şi vor executa sumele restante.

De-a lungul timpului, magistraţii și-au tot mărit singuri veniturile, adăugând tot felul de sporuri și indemnizații, câștigate tot după decizii ale unor colegi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite