Elevă de clasa a VII-a, la spital după ce a fumat dintr-o ţigară electronică cu substanţe psihoactive. Dispozitivul, procurat de pe internet
O elevă de gimnaziu din Iași a ajuns de la școală direct la spital, după ce a fumat dintr-o țigară electronică. Fetei i s-a făcut rău în timpul orelor și i-a spus asistentei medicale că a tras dintr-un dispozitiv electronic pe care l-a adus la școală o colegă mai mare. Aceasta din urmă susține că a luat dispozitivul de pe internet, însă nu știe ce conține. Analizele preliminare au arătat că dispozitivul conținea substanțe psihoactive, astfel că cercetările au fost preluate de polițiștii antidrog, care vor stabili ce substanță se afla în dispozitiv și cum a fost procurată.
Numărul 0800 8 700 700, pus la dispoziție de Agenția Națională Antidrog, poate fi apelat gratuit de toți cei care au nevoie de ajutor.
Incidentul a avut loc acum două zile, la Școala „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Iași. Eleva de clasa a șaptea a leșinat dimineața, în jurul orei 10:30, în timpul orei de curs. A fost chemată asistenta medicală, care i-a acordat primul ajutor și a sunat la 112.
Cătălina Nepotu, asistentă medicală, Școala B.P. Hasdeu Iași: Spunea că are halucinații, că nu vede bine și avea un tremur.
Eleva le-a spus cadrelor medicale că nu mâncase nimic în acea dimineață și că băuse dintr-o doză de energizant. Mai mult, a recunoscut că a tras câteva fumuri dintr-o țigară electronică adusă la școală de o colegă mai mare, din clasa a opta.
Luminița Doru, directoarea Școlii B.P. Hasdeu din Iași: Am mers la eleva respectivă, am recuperat dispozitivul. Pentru că fata se simțea tot mai rău, iar dispozitivul arăta diferit și simptomele nu păreau obișnuite, am sunat la poliție. I-am chemat și pe părinții elevei din clasa a opta.
Eleva mai mare a spus că a cumpărat dispozitivul cu cardul, de pe un site online, și că este prima dată când l-a adus la școală. Conducerea unității a declanșat o anchetă internă și ia în calcul sancționarea disciplinară a celor două eleve, inclusiv prin scăderea notei la purtare.
În anul precedent, în aceeași școală au fost confiscate 10 țigări electronice, iar conducerea a organizat mai multe activități de prevenire a consumului de substanțe interzise.
Cătălina Ionescu, manager, Spitalul de Copii „Sf. Maria” din Iași: Pacienta s-a prezentat la UPU cu tulburări de echilibru și halucinații. Examinarea a arătat prezența unor substanțe interzise. A fost internată la toxicologie și tratată simptomatic.
Eleva a fost externată în cursul zilei de astăzi. Specialiştii avertizează asupra riscurilor ce pot aparea după consumul substanţelor necunoscute.
Raluca Modoranu, medic psihiatru, Institutul de Psihiatrie Socola Iași: Dacă dispozitivul de vapat conține etnobotanice sau alte substanțe care nu se detectează ușor, dar pot provoca simptome, atunci efectele s-au cumulat și au dus la modificarea stării psihice a copiilor.
Cercetările sunt continuate de polițiștii antidrog, care urmează să stabilească ce substanță se afla în dispozitiv și cum a fost procurată.
Vă reamintim: la numărul de urgență 119 pot fi semnalate cazuri de abuz, exploatare, violență sau neglijare a copiilor. Iar Agenția Națională Antidrog pune la dispoziție TelVerde 0800 8 700 700, apelabil gratuit de toți cei care au nevoie de ajutor sau doresc informații despre efectele consumului de droguri, alcool și tutun.

