Honda anunță pierderi potențiale de 15,7 miliarde de dolari pe fondul încetinirii pieței mașinilor electrice
Honda Motor Co. se așteaptă la costuri de până la 15,7 miliarde de dolari, în timp ce își regândește strategia pentru vehiculele electrice, Constructorul auto japonez se alătură listei de mărci globale afectate de încetinirea tranziției către mașini electrice, scrie Bloomberg.
Compania auto a declarat joi că va anula dezvoltarea și lansarea pe piață a trei modele de vehicule electrice care erau planificate pentru America de Nord. Honda estimează că pierderile pentru anul fiscal care se încheie în martie vor fi între 1,7 și 3,6 de miliarde de dolari.
Chiar luna trecută, Honda avertizase deja asupra creșterii rapide a cheltuielilor legate de vehiculele electrice, însă noua prognoză o aduce în aceeași situație cu unii dintre giganții industriei auto.
Stellantis NV a anunțat că va înregistra costuri de peste 25 de miliarde de dolari, în principal din cauza schimbării strategiei sale privind vehiculele electrice, iar Ford Motor Co. a anunțat costuri de 19,5 miliarde de dolari legate de reorganizarea planurilor sale în acest domeniu.

