Hantavirus la bord. Trei oameni vor fi evacuați de pe vasul de croazieră ancorat într-un port din arhipelagul Capul Verde
Trei persoane – doi membri ai echipajului, care sunt bolnavi, şi un pasager, considerat caz de contact apropiat – vor fi evacuate prin Republica Capului Verde, de pe nava de croazieră suspectată că are la bord un focar de hantavirus, informează AFP.
Vasul MV Hondius va putea părăsi arhipelagul Capului Verde după evacuarea medicală a acestor trei persoane, care urmează să fie debarcate în portul din capitala ţării, Praia, înainte de a fi conduse cu ambulanţe la aeroport, situat în apropiere de oraş, de unde vor fi evacuate cu avionul, a precizat Ann Lindstrand, reprezentanta Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) în Capul Verde.
O călătorie Argentina – Capul Verde, trei decese
MV Hondius a plecat în călătoria sa din Ushuaia, din Argentina, spre arhipelagul Capul Verde, având la bord 88 de pasageri şi 59 de membri ai echipajului de 23 de naţionalităţi. Începând de duminică, nava de croazieră este ancorată în largul portului din Praia, unde nu a primit permisiunea de a acosta.
OMS a anunţat duminică trei decese asociate cu acest posibil focar de infecţie cu hantavirus – care poate provoca un simptom respirator acut – pe acea navă.
Ann Lindstrand a adăugat marţi, în timpul unui interviu pentru AFP, că discuţiile sunt încă în curs de desfăşurare privind destinaţia finală a vasului.
„Planul iniţial era ca vasul să plece de aici spre Insulele Canare şi portul din Tenerife (…), dar poate că vasul se va îndrepta direct spre Ţările de Jos„, a declarat ea, precizând că mai multe discuţii au avut loc între agenţiile de sănătate din Spania, Ţările de Jos, Capul Verde şi reprezentanţii OMS.
„Există doi membri bolnavi ai echipajului care au simptome, iar ei vor face parte dintre persoanele care vor fi evacuate medical” de pe navă, a afirmat ea, adăugând că starea celor doi pacienţi este în prezent stabilă şi că starea lor a rămas stabilă în aceste ultime zile.
Echipele medicale care i-au examinat „de mai multe ori” au ajuns la concluzia că cei doi membri ai echipajului „nu au nevoie să fie spitalizaţi”.
Anne Lindstrand a precizat că cea de-a treia persoană, care a intrat „în contact apropiat” cu unul dintre pasagerii grav bolnavi, ar urma să fie şi ea evacuată. „Această persoană este acum într-o formă bună şi asimptomatică; totuşi, ea a dezvoltat o febră uşoară în urmă cu două zile şi s-a considerat că este mai sigur să fie evacuată„, a adăugat ea.
O operațiune de evacuare complicată
Evacuarea acestor bolnavi este „o operaţiune complicată”, potrivit autorităţilor locale.
„Autorităţile vor trebui să îi evacueze pe pacienţii de pe vas”, a mai spus Ann Lindstrand. Ambulanţele îi vor aştepta în portul din Praia şi îi vor tansporta la aeroport, de unde vor pleca cel mai probabil miercuri dimineaţă.
Agenţia de presă olandeză ANP, care l-a citat pe ministrul de Externe din Ţările de Jos, a precizat că cele trei persoane – printre care se află un cetăţean olandez – vor fi transportate în Ţările de Jos pentru a primi îngrijiri medicale.
„Toate eforturile sunt mobilizate pentru ca acest lucru să poată fi organizat cât mai repede posibil”, a adăugat ministrul olandez, citat de ANP, notează Agerpres.
Analiză a datelor epidemilogice înainte de se a premite o escală în Canare
Spania nu va lua „nicio decizie” privind acostarea vasului de croazieră afectat de un posibil focar de hantavirus atât timp cât „datele epidemiologice” nu vor fi analizate, a anunţat marţi Ministerul spaniol al Sănătăţii, care contrazice astfel declaraţia OMS, informează AFP.
„În funcţie de datele epidemiologice care vor fi culese pe navă în timpul trecerii sale prin apele din Capul Verde, se va decide care escală este cea mai pertinentă. Până atunci, Ministerul Sănătăţii nu va adopta nicio decizie, aşa cum am informat deja Organizaţia Mondială a Sănătăţii„, a transmis ministerul spaniol pe reţeaua de socializare X, la puţin timp după ce OMS anunţase că Spania a acceptat să primească această navă de croazieră într-un port din Insulele Canare.
Într-un interviu acordat pentru Radio Canaria, vicepreşedintele guvernului regional din Insulele Canare, Manuel Dominguez, a declarat marţi că ar fi „de preferat” ca vasul să nu facă o escală în acest arhipelag şi să se deplaseze mai degrabă spre teritoriul continental spaniol.
„Dacă această escală nu va mai trebui să fie făcută în Canare, atunci va fi cu atât mai bine, pentru că vor exista cu siguranţă mai multe resurse disponibile pe teritoriul continental; însă, dacă ea se se va întâmpla, atunci ar trebui să aibă loc cu toate garanţiile posibile şi imaginabile„, a declarat Manuel Dominguez, precizând că decizia ar putea fi luată marţi.
Tot marţi, OMS a anunţat că au fost semnalate şapte cazuri de infectare cu hantavirus, două confirmate în laborator şi cinci suspecte.
Trei persoane au decedat din cauza focarului identificat pe vasul de croazieră olandez Hondius, blocat în continuare în apele de lângă Capul Verde, în Oceanul Atlantic – un cuplu de septuagenari olandezi şi un pasager german. Preluare Agerpres

