Hamas afirmă că va preda trupul unui ostatic din Gaza, în timp ce Israelul a anunțat că va deschide punctul de trecere Rafah
Hamas a declarat că va preda miercuri trupul unui ostatic, în timp ce Israelul a anunțat că va permite deschiderea în următoarele zile a punctului de trecere dintre Gaza și Egipt, pentru ca palestinienii care au nevoie de îngrijiri medicale să poată părăsi teritoriul devastat de război, potrivit Reuters.
Predarea trupurilor ultimilor doi ostatici din Gaza ar îndeplini o condiție esențială a primei părți a planului președintelui american Donald Trump de a pune capăt războiului din Gaza, care se derulează de doi ani, și care prevede și deschiderea în ambele sensuri a punctului de trecere Rafah, între Gaza și Egipt.
Israelul a menținut punctul de trecere închis de la intrarea în vigoare a armistițiului în octombrie, afirmând că Hamas trebuie să respecte acordul de a returna toți ostaticii care se află încă în Gaza, vii sau decedați.
De la începutul armistițiului fragil, Hamas a returnat toți cei 20 de ostatici în viață și 26 de cadavre în schimbul a aproximativ 2.000 de deținuți palestinieni și prizonieri condamnați, dar alți doi ostatici decedați, un ofițer de poliție israelian și un muncitor agricol thailandez, se află încă în Gaza.
Predarea trupurilor ostaticilor decedați
Aripa armată a mișcării Jihadul Islamic Palestinian, aliată cu Hamas, Brigăzile Al Quds, a spus că a găsit trupul unui ostatic după ce a desfășurat o căutare în nordul Gazei împreună cu o echipă de la Crucea Roșie.
Hamas a spus că va preda rămășițele miercuri după-amiaza. Gruparea nu a precizat despre care dintre cei doi ostatici decedați ar fi vorba.
Cei doi ostatici decedați sunt polițistul israelian Ran Gvili și cetățeanul thailandez Sudthisak Rinthalak, ambii răpiți în timpul atacului Hamas asupra Israelului din 7 octombrie 2023, atac care a declanșat doi ani de război devastator în Gaza.
Hamas predase marți trupuri neînsulețite Crucii Roșii, cu sediul la Geneva, care a acționat drept intermediar între grupările militante din Gaza și Israel pe parcursul întregului conflict. Forțele israeliene au spus că au trimis ”rămășițele”, pe care le-au descris drept ”descoperiri”, pentru testare criminalistică.
„Descoperirile aduse ieri pentru examinare din Fâșia Gaza nu au legătură cu niciunul dintre ostaticii decedați”, a declarat miercuri biroul prim-ministrului Benjamin Netanyahu într-un comunicat.
Deschiderea punctului de trecere Rafah ar putea permite ieșirea celor care au nevoie de tratament
COGAT, ramura militară israeliană care supraveghează chestiunile umanitare, a spus că deschiderea punctului de trecere Rafah va fi coordonată cu Egiptul, sub supravegherea unei misiuni a Uniunii Europene, un mecanism similar celui utilizat în timpul unui armistițiu anterior din Gaza convenit în ianuarie 2025.
Nu există în prezent nicio coordonare între Egipt și Israel pentru redeschiderea punctului Rafah în următoarele zile, a relatat televiziunea Al Qahera News, afiliată statului egiptean, citând Serviciul de Informații de Stat al Egiptului.
Înainte de război, punctul de trecere Rafah era singura cale de ieșire directă pentru majoritatea palestinienilor din Gaza către restul lumii și un punct-cheie de intrare pentru ajutor umanitar în teritoriu. A fost în mare parte închis pe durata conflictului.
Cel puțin 16.500 de pacienți din Gaza au nevoie de îngrijiri medicale în afara enclavei, potrivit Națiunilor Unite. Unii locuitori din Gaza au reușit să plece pentru tratament medical în străinătate prin Israel.
Vărsarea de sânge continuă
Violențele s-au redus de la armistițiul din 10 octombrie, dar Israelul a continuat să lovească Fâșia Gaza și să efectueze demolări împotriva a ceea ce spune că reprezintă infrastructură Hamas. Hamas și Israelul s-au acuzat reciproc pentru încălcarea acordului susținut de SUA.
Oficiali medicali de la Spitalul Al-Ahli din Gaza au spus miercuri că doi palestinieni au fost uciși de focuri israeliene în cartierul Zeitoun din orașul Gaza. Armata israeliană a spus că analizează raportul.
Peste 350 de palestinieni au fost uciși de când încetarea focului dintre Israel și Hamas a intrat în vigoare, potrivit autorităților sanitare din Gaza. Militanții palestinieni au ucis trei soldați israelieni în acest timp, au transmis autoritățile israeliene.

