Hagi, în lacrimi, după decesul lui Il Luce: A fost ca un părinte pentru mine. Mi-a dat curaj, mi-a dat încredere. A crescut generații

7 April 2026, 21:39 (actualizat 8 April 2026, 09:06)

Gheorghe Hagi și-a exprimat recunoștința, în lacrimi, într-o intervenție la emisiunea Prim Plan, de la TVR Info, pentru momentele trăite alături de Mircea Lucescu. A fost ca un tată pentru mine, a mărturisit marele fotbalist.

Gheorghe Hagi: Nu am cuvinte. A fost ca un părinte pentru mine, unul din profesorii mei. Nu am cuvinte, nu pot, ce să zici? E atât de greu. Un om care s-a dedicat pasionat, a iubit fotbalul, ne-a crescut, păcat. Să se odihnească în pace. A făcut atât de multe lucruri pentru fotbal, s-a dedicat, a crescut generații. Eu, cel puțin, sunt atât de recunoscător, pentru că am debutat la 18 ani, a avut încredere în mine. Păcat. Dânsul e cel mai mare antrenor, a fost dintre cei mai mari din lume. E păcat, păcat că s-a stins. Ne-a lăsat pe noi acum, să-l amintim întotdeauna cât putem, să îl amintim pentru că a fost căpitan, ca jucător la Naționala României, antrenor, a câștigat atâtea trofee, ceva incredibil, dar pentru mine e greu.

Ultima oară, Hagi a vorbit cu Mircea Lucescu la scurt timp de la întoarcerea din Turcia: Acum 2-3 zile, când s-a simțit bine, după ce s-a întors din Turcia, de la meci, am vorbit, zicea că e bine și după aceea, seara, mi se pare că a avut probleme. Sau a doua zi, dimineață, nu știu. Dar acum 2- 3 zile am vorbit cu el, când era bine.

Cea mai pregnantă amintire a lui Hagi cu Lucescu: M-a descoperit. M-a luat de la junior, de la loturi naționale, m-a luat direct la echipa mare, mi-a dat curaj, mi-a dat încredere, m-a învățat multe lucruri. Eu îi mulțumesc.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite