Guvernul taie banii pentru ”Rabla”. Producătorii auto spun că vânzările de mașini noi vor scădea drastic. Piața va fi dominată de mașini poluante
Cifrele se vor schimba și nu în bine, după anunțul Guvernului privind programele Rabla și Rabla Plus. Nu mai sunt bani, așa că cel mai bun proiect al Ministerului Mediului va avea un buget mult mai mic.
Cei care vor alege să-și dea mașina la casat vor încasa doar 3.500 lei, iar pentru două mașini vor primi 5 mii de lei, adică undeva la o mie de euro, față de aproape 2 mii cât a fost în acest an.
La capitolul mașini electrice scăderea este drastică. Dacă până acum cine voia să își o mașină cu zero emisii primea de la stat mai bine de zece mii de euro, de anul viitor ecotichetul nu va depăși 2 mii de euro, deci o scădere de peste 80%.
Problema și mai mare este că prima de casare se acordă numai în cazul în care beneficiarul deține în proprietate autovehiculul uzat pentru o perioadă mai mare de 3 ani. Deci statul nu se axează pe “am scos mașină care poluează de pe străzile României”, ci vrea că persoana care dă mașina să își cumpere alta noua. Cine pierde? Pierd românii în primul rând pentru aceste programe chiar au avut rezultate bune.
Dar pierde și piața auto, mai ales că mașinile autohtone au fost la mare căutare în ultimii ani. Asociația Constructorilor Auto din România a făcut și un calcul.
În acest an cel mai probabil vom atinge cifra de 145 de mii de mașini noi care au fost înmatriculate în țara noastră, însă după noile reguli lucrurile se vor reduce drastic. Asociația estimează că în 2024 doar 80 de mii de mașini noi vor mai fi înmatriculate în România, adică o scădere de aproape 45 de procente. Mai pierde cineva – mediul. Pentru că mulți se vor îndreptă către piață Second Hand, plină de mașini poluante. Și nu doar aceștia sunt pierzătorii, ci și statul pentru că nu va mai incasa TVA, taxele aferente și apoi impozitele pentru cele 65 de mii de mașini care nu vor mai fi vândute în țara noastră. Așa cum spuneam crește poluarea pentru că parcul auto va fi din ce în ce mai îmbătrânit, iar afaceriștii cu mașini de la o bătrânică din nu știu ce țară abia așteaptă să pună din nou afacerea pe picioare.
Asociația susține că piață second hand a însemnat peste 1,5 milioane unități în ultimii 4 ani, din care peste 80% sunt mai vechi de 8 ani. Deci da, poluare, în loc să scoatem mașinile cu probleme din circuit.

