Guvernul stabilește cadrul pentru construcția fabricilor militare în România, un prim pas pentru a putea folosi banii UE din programul SAFE
Guvernul a dezbătut în ședința de astăzi o ordonanță de urgență ce stabilește cadrul prin care în România pot fi dezvoltate fabricile de armament și cele în care sunt realizate vehicule militare. E primul pas pe care Executivul îl face pentru a putea folosi banii europeni oferiți sub forma unui împrumut în programul SAFE.
Suma pe care sub forma unui împrumut o primește Guvenul României, în programul SAFE, este de 16 miliarde de euro.
Ordonanța de urgență discutată joi în ședința Executivului stabilește cum pot fi încheiate acorduri și parteneriate cu alte state în așa fel încât fabricile de armament, dar și de muniție din România să poată să înceapă să producă atât vehicule militare, cât și toate acele elemente de care e nevoie pentru dotarea Armatei Române.
Programul SAFE va începe, cel mai probabil, în al doilea trimestru de anul viitor, iar în ședința de Guvern de vineri va fi aprobată această ordonanță de urgență.
Astăzi a lipisit avizul de la Ministerul Finanțelor, iar mai apoi urmează să fie trimisă la Administrația Prezidențială, unde va fi discutată și avizată în ședința Consiliului Suprem de Apărare a țării deoarece vizează apărarea României și securitatea națională.

