Grevă la postul public de televiziune din Polonia. Jurnaliști și personal tehnic, revoltați că premierul Donald Tusk a demis conducerea tuturor instituțiilor de presă publice
E grevă la postul public de televiziune din Polonia. Mai mulți jurnaliști și mare parte din personalul tehnic sunt revoltați că premierul Donald Tusk a demis conducerea tuturor instituțiilor de presă publice. Noul guvern, liberal, acuză mass-media de stat de propagandă și manipulare în cei opt ani în care conservatorii au fost la putere.
Câteva sute de oameni s-au adunat în fața televiziunii publice, pentru a-și exprima solidaritatea cu jurnaliștii. Protestatarii îl acuză pe Tusk de derapaje de la linia europeană cu care a câștigat alegerile.
Premierul Donald Tusk acuză jurnaliștii că, în cei 8 ani cât s-au aflat conservatorii la putere, presa de stat a devenit un instrument de propagandă a guvernului.
Patryk Michalski, jurnalist presă scrisă: Telespectatorii postului public au fost, ani de zile, manipulaţi. Manipularea a fost constatată de specialişti media, de cercetători.
Lui Tusk nu i se reproșează neapărat schimbările făcute, cât modul abrupt și, o spune inclusiv președintele Poloniei, fără respectarea legii.
Andrzej Duda, preşedintele Poloniei: Este anarhie. Legea e ocolită într-o situaţie în care schimbarea putea fi făcută normal, pe baza Constituţiei şi a majorităţii parlamentare. E o încălcare flagrantă a legii.
Premierul Tusk i-a dat președintelui replica pe X, fosta platformă Twitter. Așa cum v-am informat, încercăm să restabilim decența în presă – a scris Donald Tusk.

