Guvernul israelian anunţă primele discuţii directe dintre Liban şi Israel în peste 40 de ani
Oficiali civili libanezi şi israelieni au participat miercuri la o reuniune a mecanismului de monitorizare a acordului de încetare a focului, primele discuţii directe în peste 40 de ani între cele două ţări aflate în continuare în stare de război, a anunţat guvernul israelian, relatează AFP.
Această reuniune are loc în contextul în care Israelul ameninţă cu o escaladare în Liban, unde continuă să vizeze Hezbollah în pofida unui armistiţiu intrat în vigoare în urmă cu un an, acuzând mişcarea pro-iraniană că se reînarmează.
Cele două delegaţii conduse de civili s-au întâlnit la cartierul general al Forţei Interimare a Naţiunilor Unite din Liban (FINUL) din Naqoura, în apropiere de graniţa cu Israelul, în prezenţa emisarului american pentru Orientul Mijlociu, Morgan Ortagus, a declarat pentru AFP o sursă apropiată de aceste discuţii, care au loc în cadrul unui mecanism de monitorizare a armistiţiului.
Până acum, oficiali militari au reprezentat Libanul şi Israelul, care nu au relaţii diplomatice oficiale, la reuniunile organizaţiei conduse de SUA, care include şi Franţa şi ONU.
‘Întâlnirea de astăzi din Liban este o primă încercare de a pune bazele unei relaţii şi cooperări economice între Israel şi Liban’, a declarat pentru presă purtătoarea de cuvânt a guvernului israelian, Shosh Bedrosian, confirmând că aceste prime discuţii directe au avut loc miercuri.
‘Acesta este primul pas în deschiderea drumului cu Libanul’, a adăugat ea.
Preşedinţia libaneză a anunţat miercuri că l-a numit pe Simon Karam, fost diplomat, în fruntea delegaţiei libaneze care participă la reuniunile mecanismului.
Ambasada SUA la Beirut a salutat participarea lui Simon Karam şi a lui Uri Resnick, şeful Consiliului Naţional de Securitate al Israelului, la reuniunea mecanismului în calitate de reprezentanţi civili ai Libanului şi Israelului, făcând referire la un ‘pas important’.
Acest lucru ‘reflectă angajamentul mecanismului de a facilita discuţiile politice şi militare menite să asigure securitatea, stabilitatea şi o pace durabilă pentru toate comunităţile afectate de conflict’, a adăugat ea pe reţeaua socială X.
Reuniunea are loc la o zi după ce Morgan Ortagus s-a întâlnit cu prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu şi cu ministrul său de externe, Gideon Saar, declarând că ‘dezarmarea Hezbollah este crucială pentru viitorul Libanului şi securitatea Israelului’.

