Guvernul declară criză pe piața carburanților și pregătește măsuri: adaos comercial limitat și exporturi controlate. Ivan: Vor tempera creșterea prețului

23 martie 2026, 11:29 (actualizat 23 martie 2026, 19:17)

Guvernul va declara situaţie de criză pe piaţa ţiţeiului şi a produselor petroliere. Marți este așteptată o ordonanță de urgență în acest sens, prin care se vor adopta mai multe măsuri temporare, menite să limiteze prețul carburantului. Analiștii economici cred însă că efectele măsurilor anunțate de Guvern vor fi marginale.

Limitarea creșterii prețurilor și protejarea economiei și a populației – sunt scopurile declarate ale măsurilor pe care Guvernul le va adopta într-o ședință extraordinară.

Ministerul Energiei a propus măsurile acum două săptămâni. Doar o parte din ele vor fi însă aprobate mâine. Pe masa premierului se află încă reducerile de accize și TVA.

Principiul reîntoarcerii în economie prin scăderea taxelor e corect, spun analiștii, dar limitarea adaosului ar putea crea probleme.

Experți: Măsurile Guvernului pentru carburanți vor avea impact limitat. ”Prețul la pompă depinde de petrol”

Măsurile pregătite de Guvern pentru a tempera scumpirea carburanților vor avea un impact limitat și temporar, avertizează experții în energie, care subliniază că prețurile sunt dictate în principal de evoluția petrolului pe piețele internaționale, iar soluțiile reale țin de reducerea consumului și de intervenții atent calibrate, în condițiile unor riscuri tot mai mari de scumpiri și chiar de probleme de aprovizionare.

Problema cea mare, dacă durează războiul, nu vor fi însă prețurile, ci cantitățile de hidrocarburi disponibile. Deci e important, spun analiștii, să nu depindem de combustibil fosil, mai ales de motorină, care e principalul carburant în economia românească.

România importă în prezent peste 77% din țițeiul pe care îl procesează în rafinării, arată datele INS. Anul trecut, din cele peste 11 milioane de tone de țiței procesate, 2.5 milioane de tone erau din producția internă, astfel că a fost nevoie, pentru consumul intern, de importul a aproape 9 milioane de tone, în valoare totală de peste 4 miliarde de euro. Furnizorii principali de țiței ai României sunt Kazahstan, cu peste jumătate din cantități, Azerbaidjan și Libia.

Ivan: Măsurile nu vor putea să absoarbă integral şocul perturbaţiilor mondiale

Decizia a fost luată în cadrul unei ședințe convocate de premierul Ilie Bolojan, la Palatul Victoria, unde a fost analizat impactul scumpirilor asupra economiei și populației. Actul normativ va fi aprobat în ședința de guvern de mâine.

Potrivit Executivului, măsurile vor fi aplicate pentru o perioadă inițială de șase luni, cu posibilitatea prelungirii, în funcție de evoluția pieței.

Printre principalele prevederi se numără limitarea adaosului comercial pentru benzină, motorină și materiile prime utilizate în producerea acestora, pe întreg lanțul economic, de la producători la distribuitori.

De asemenea, exporturile și livrările intracomunitare de carburanți vor putea fi realizate doar cu acordul prealabil al Ministerului Economiei și al Ministerului Energiei, măsură menită să asigure disponibilitatea produselor pe piața internă.

Experți: Măsurile Guvernului pentru carburanți vor avea impact limitat. ”Prețul la pompă depinde de petrol”

Măsurile pregătite de Guvern pentru a tempera scumpirea carburanților vor avea un impact limitat și temporar, avertizează experții în energie, care subliniază că prețurile sunt dictate în principal de evoluția petrolului pe piețele internaționale, iar soluțiile reale țin de reducerea consumului și de intervenții atent calibrate, în condițiile unor riscuri tot mai mari de scumpiri și chiar de probleme de aprovizionare.

Guvernul mai propune reducerea cantității de biocarburant din benzină, în încercarea de a diminua prețul final la pompă.

În paralel, Ministerul Finanțelor, Ministerul Economiei, Ministerul Energiei și Consiliul Concurenței vor monitoriza permanent evoluțiile din piață și vor analiza necesitatea altor intervenții.

Bogdan Ivan: Măsurile preconizate de Guvern pentru limitarea preţurilor la carburanţi vor tempera creşterea

Măsurile pregătite de Guvern pentru limitarea preţurilor la carburanţi nu vor putea compensa integral efectele perturbărilor de pe piaţa mondială generate de conflictul din Orientul Mijlociu, însă vor avea un impact care va tempera creşterea preţurilor, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan, prim-vicepreşedinte PSD.

„Am avut o discuţie extrem de practică, în această dimineaţă, la sediul Guvernului, la mai bine de două săptămâni după ce am venit cu un set de mai multe măsuri prin care să limităm pe cât mai mult posibil evoluţia preţului la carburanţii din România, implicit şi la gaze naturale. Sunt măsuri pe care le-am propus în urma consultării şi cu piaţa şi cu specialiştii din domeniu tocmai pentru a limita aceste creşteri. Este evident că ele nu sunt perfecte, este evident că aceste măsuri nu vor putea să absoarbă integral şocul perturbaţiunilor mondiale create de conflictul din Orientul Mijlociu, dar vor avea efecte care vor temporiza această creştere”, a declarat Bogdan Ivan, luni, la finalul BPN al PSD.

Ministrul a enumerat măsurile care urmează să fie adoptate de Guvern prin ordonanţă de urgenţă în zilele următoare.

„Principalele măsuri care vor viza o decizie a Guvernului României, prin adoptarea unei ordonanţe de urgenţă în zile următoare, prevăd următorul lucru: declararea stării de criză în domeniul combustibililor, limitarea exporturilor de diesel din ţara noastră, limitarea adaosului comercial al companiilor din industria petrolieră la 50% din media anului 2025. Crearea unui mecanism prin care sunt zero şanse de a specula o creştere artificială a combustibililor la pompă şi eliminarea obligativităţii de minim 8% biocombustibili la benzină, lucru care, de asemenea, pune o presiune asupra preţului”, a declarat Ivan.

El a amintit şi schema propusă împreună cu miniştrii Agriculturii şi Transporturilor, care prevede „o bonificaţie de 85 de bani pe litru pentru transportatori” şi „2,6 lei pe litru reducere din acciză” pentru motorina utilizată de agricultori.

Bogdan Ivan a reamintit că, la propunerea Ministerului Energiei, în urmă cu două săptămâni a fost decisă limitarea preţului la gaze naturale, în contextul în care acestea au înregistrat o creştere de 141% în trei săptămâni de la declanşarea conflictului.

„Adică protejăm 3,5 milioane de români, pentru ca în următorul an de zile, indiferent de modul în care avem o evoluţie a pieţei internaţionale, să avem un preţ stabilit la 0,31 lei pe kilowatt pentru consumatorii casnici de gaze naturale”, a declarat Ivan.

El a subliniat că orice venit suplimentar la bugetul de stat trebuie returnat către firmele româneşti şi către populaţie.

„Şi încă un element extrem de important, care trebuie obligatoriu să facă parte din agenda discuţiilor şi a deciziilor guvernului în etapa următoare, îl reprezintă faptul că în această perioadă, o dată cu creşterea veniturilor, creşterea preţurilor la combustibili, automat şi bugetul de stat a avut o creştere a încasărilor, fiecare ban care ajunge suplimentar în bugetul de stat trebuie întors înapoi la firmele româneşti şi la populaţie. Iar acest lucru, este evident, poate să fie stabilit printr-o schemă adoptată ulterior, de reducere fie a anumitor taxe, fie a contribuţiei pe care o plătim fiecare la litrul de carburant”, a declarat Ivan.

Guvernul a anunţat luni că va adopta marţi o ordonanţă de urgenţă prin care va fi declarată situaţia de criză pe piaţa ţiţeiului şi a produselor petroliere, urmând să fie stabilite măsuri de protejare a economiei şi a populaţiei pe durata acestei perioade.

La discuții au participat vicepremierul Marian Neacșu, ministrul Energiei Bogdan Ivan, ministrul Finanțelor Alexandru Nazare, ministrul Economiei Irineu Darău, precum și reprezentanți ai Consiliului Concurenței.

Autoritățile susțin că măsurile sunt menite să limiteze efectele scumpirilor asupra populației și să evite dezechilibre majore în economie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă