Guvernatorul Deltei Dunării a fost demis. Ministra Mediului îl acuză că a supradimensionat structura de conducere

18 April 2026, 19:40

Guvernatorul Deltei Dunării a fost demis iar raportul din care rezultă că a făcut o serie de nereguli va fi trimis Agenției Naționale de Integritate și DNA. Diana Buzoianu, ministrul Mediului, îl acuză pe Bogdan Bulete că a supradimensionat structura de conducere și ar fi blocat intenționat proiecte europene. Fostu șef al administrației Deltei respinge acuzațiile.

Decizia de revocare a guvernatorului Deltei a fost oficializată de premierul Ilie Bolojan și publicată în Monitorul Oficial, odată cu numirea noului guvernator, Florin Stănețea. Controlul Ministerului Mediului a scos la iveală mai multe probleme, printre care înființarea unei direcții supradimensionate, cu peste 70 de angajați, pe care fostul șef al instituției ar fi condus-o direct.

“Domnul guvernator Bulete îl anunța pe domnul director Bulete că este de acord să fie director pe direcția mamut, după care domnul guvernator Bulete îl pune director pe Bulete pe noua direcție mamut”, a precizat Diana Buzoianu, ministra Mediului.

Ministrul Mediului Diana Buzoianu îl mai acuză pe Bogdan Bulete că ar fi blocat intenționat un proiect european de 28 de miloane lei pentru digitalizarea Administrației Deltei Dunării, motivând că aceasta ar fi vrut să aibă un control mai mare asupra avizelor cerute de unii operatori economici”.

Raportul va fi transmis atât către Agenția Națională de Integritate, cât și către Direcția Națională Anticorupție, pentru analiza eventualelor fapte de natură penală, a spus ministrul Mediului. Toate acuzatiile sunt respinse de fostul guvernator.

„Eu, în momentul de față, nu am primit raportul corpului de control. Sunt profesionist în serviciul public, mă abțin până nu văd documentele. În ceea ce privește acuzațiile doamnei ministru, sunt siderat că după 10 luni de zile în care nu a dorit să vorbească cu guvernatorul Deltei, să iasă în conferință de presă și să arunce cu acuzații gratuite”, a spus Bogdan Bulete.

Ciprian Gălușcă, Asociația Platforma pentru Adaptare Climatică:Delta Dunării pare că este blestemată să nu aibă o conducere care să mulțumească comunitățile, pescarii, agenții economici din turism, interesele de conservare și de dezvoltare din zonă. Noul guvernator și Consiliul Județean trebuie să își dea mâna”.

Ministrul Mediului a afirmat că săptămâna viitoare îi va cere noului guvernator un plan concret de reorganizare a Administrației.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite