Grupul USR îl cheamă în Parlament pe ministrul Radu Marinescu, după publicarea anchetei Recorder privind Justiţia

10 December 2025, 13:59 (actualizat 10 December 2025, 14:18)

USR vrea să îl cheme în Parlament, la Ora Guvernului, pe Radu Marinescu, ministrul Justiției, după publicarea documentarului Recorder ”Justiție Capturată”. Ministrul ar trebui să dea explicații privind modul în care anumiți inculpați conectați politic sunt scăpați de răspunderea penală prin prelungirea proceselor și prescrierea ulterioară.

“Astăzi, grupul parlamentar USR a depus o solicitare către Secretariatul General pentru a-l chema pe ministrul Justiţiei să vorbim în Parlament despre Justiţia capturată. O ţară întreagă a văzut aseară reportajul Recorder. Nu este vorba de un simplu reportaj, este mai mult decât atât. Am văzut acolo cu toţii mărturii, probe, mărturisirile unor persoane cu funcţii înalte în sistemul judiciar, care au ales să nu tacă, au ales să facă un pas în faţă şi să vorbească despre Justiţia capturată – chestiuni pe care le-am spus şi noi ani de-a rândul. Din 2017, ani de zile am vorbit despre aceste lucruri. Din păcate, la sfârşitul anului 2025, suntem în această situaţie cu o Justiţie capturată şi îl chemăm pe domnul ministru Radu Marinescu să vorbim onest despre oligarhizarea sistemului judiciar, să vorbim despre reţelele de putere şi de interese din interiorul sistemului judiciar care influenţează dosarele, modul de soluţionare a dosarelor, să vorbim despre modul de alegere şi de revocare a membrilor CSM, despre atribuţiile CSM, despre repartizarea aleatorie a dosarelor, despre modul în care aceasta este ocolită prin tot felul de tertipuri”, a declarat Stelian Ion, la Parlament.

Nicușor Dan, asaltat pe Facebook de internauții care îi cer să urmărească documentarul Recorder despre justiție

O postare de pe pagina de Facebook a președintelui Nicușor Dan, publicată marți seară, a generat un val de reacții din partea utilizatorilor. Momentul publicării a coincis cu lansarea documentarului Recorder „Justiție capturată”, iar în comentarii zeci de oameni îi solicită șefului statului să urmărească materialul și să intervină în problema justiției din România.

Fostul ministrul al Justiţiei a criticat şi “modul în care răspund unii magistraţi care comit unele fapte grave, poate chiar de corupţie”.

“Să vorbim deschis despre corupţia din Justiţie, pentru că e greu de crezut, este de neacceptat ideea că deodată, peste noapte, corupţia din Justiţie a dispărut. Cu siguranţă, ea este acolo şi trebuie cercetată, trebuie făcută lumină în această zonă. Este foarte important să vorbim şi despre modul în care au fost accesate fondurile din PNRR de către Ministerul Justiţiei. Sunt probleme şi acolo. Sunt multe chestiuni de discutat legate de Justiţie. Le-am pus pe toate într-o invitaţie pe care am lansat-o ministrului Justiţiei să dezbatem deschis în Parlament cu argumente, fără patos, toate aceste chestiuni. Lucrurile nu mai pot continua aşa, este evident”, a spus deputatul USR.

El a susţinut că, în 2021, USR a fost înlăturată de la guvernare pentru că voia “un sistem corect de Justiţie, nu un sistem oligarhic cum este în prezent”.

“Regimul Iohannis ne-a pus stop, ne-a înlăturat de la guvernare şi avem astăzi ce vedem cu toţii – un sistem acaparat de câţiva oameni care decid tot ce se întâmplă cu Justiţia din România. Lucrul ăsta nu este sănătos pentru societatea românească, pentru că se prăbuşeşte întreg edificiul care constituie, până la urmă, coloana vertebrală a societăţii. Nu putem face paşi înainte, nu putem face reforme în domenii importante dacă totul se năruie în jurul nostru”, a transmis Stelian Ion. 

Documentarul prezintă mărturiile unor foşti şi actuali procurori şi judecători care vorbesc despre starea justiției din România, fenomenul prescrierilor, dar și despre relaţiile dintre unii magistraţi şi politicieni.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite