Grevă în sistemul medical din Croația. Sunt asigurate doar urgențele
Toate cadrele medicale din Croația sunt în grevă. De la începutul săptămânii, medicii, asistentele și infirmierele nu asigură decât urgențele în 60 la sută din spitalele croate.
Ministerul Sănătăţii de la Zagreb spune că este deschis la dialog, dar până acum nu a invitat nici o delegație la discuții.
În plus, autoritățile acuză că sunt mult mai puțini greviști față de câţi pretind sindicatele că ar fi.
Principala revendicare a cadrelor medicale este majorarea salariilor și a sporurilor aferente gărzilor și muncii grele, specifice în unele specialități ca radiologia sau chirurgia.

