Granturi SEE și norvegiene: România primește 600 de milioane de euro. Pîslaru: Cea mai mare alocare pe care țara noastră a primit-o vreodată în cadrul acestui program
România va beneficia de 600 de milioane de euro din programul de granturi acordate de Norvegia, Islanda și Liechtenstein. Fondurile nerambursabile sunt obiectul unui memorandum semnat la Palatul Victoria între ministrul interimar al Investițiilor Europene, Dragoș Pîslaru, și reprezentanți ai statelor donatoare.
Banii vor fi folosiți în domenii ca energia regenerabilă, protecția mediului, cercetarea, educația, cultura, reforma judiciară și consolidarea societătii civile.
Aceasta e cea mai mare alocare din ultimii ani în cadrul acestui program, a declarat ministrul Dragoș Pîslaru.
Dragoş Pîslaru, ministrul interimar al Investițiilor Europene: Astăzi, semnăturile pe cele două memorandumuri de înţelegere sunt mult mai mult decât un act formal. Ele poartă angajamentele, aspiraţiile şi mai ales valorile comune ale naţiunilor noastre. Dincolo de paginile semnate, ceea ce celebrăm astăzi este un parteneriat construit pe încredere şi pe o viziune comună pentru o Europă mai coezivă, mai prosperă, mai sustenabilă şi mai echitabilă. România este parte a acestei poveşti de la bun început şi de-a lungul mai multor perioade de programare am primit deja aproape un miliard de euro în finanţare nerambursabilă, bani care nu au rămas pe hârtie, ci au ajuns acolo unde contează cu adevărat: în viaţa oamenilor, în comunităţile, şcolile, în instituţiile lor, în proiecte antreprenoriale de succes care au marcat dezvoltarea societăţii noastre. (…) Memorandumurile pe care le-am semnat astăzi deschid perioada actuală de programare până în 2028 cu o alocare de peste jumătate de miliard de euro, cea mai mare pe care România a primit-o vreodată în cadrul acestor granturi.
În ultimii 19 ani, România a beneficiat de astfel de granturi de peste 900 de milioane de euro.
Ceremonia de semnare a Memorandumurilor de înţelegere pentru Mecanismele Financiare SEE şi norvegian 2021 – 2028 a avut loc la Palatul Victoria. Semnatar din partea României a fost Dragoş Pîslaru, ministrul Interimar al Investiţiilor şi Proiectelor Europene, iar ceilalţi au fost ministrul de Externe din Regatul Norvegiei, Espen Barth Eide, şi ambasadorul Islandei la Varşovia, Friđrik Jónsson.

