Dragoş Pîslaru: Sunt dispus să-l susţin, în continuare, pe premierul Ilie Bolojan
Dragoş Pîslaru, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene în Guvernul Bolojan, a declarat marţi că îl susţine în continuare pe liderul PNL, pe care îl consideră “cea mai bună variantă”.
“Sunt dispus să îl susţin în continuare pe premierul Ilie Bolojan, pe care îl consider, în continuare, cea mai bună variantă”, a spus Pîslaru, care nu este membru al PNL, înaintea şedinţei Biroului Politic Naţional al formaţiunii, care se desfăşoară în format extins la Palatul Parlamentului.
Întrebat dacă PNL mai poate negocia cu PSD, după ce social-democraţii au adoptat moţiunea de cenzură cu ajutorul AUR, Pîslaru a spus: “Chestiunile politice ţin de partidele politice. Sunt invitat, în acest moment, la această întâlnire şi nu am calitatea să comentez cu privire la ce va face PNL”.
Moţiunea de cenzură iniţiată de parlamentarii PSD, AUR şi PACE – Întâi România împotriva Guvernului condus de liberalul Ilie Bolojan a fost adoptată marţi de Parlament, cu 281 de voturi.

