Gimnastele au planuri mari pentru Jocurile Olimpice de la Paris
O competiție s a încheiat, o alta se pregătește. Gimnastele s-au întors de la Europene extrem de motivate în perspectiva Jocurilor Olimpice de la Paris.
Cele două medalii de argint și cele 4 locuri 4 de la Europenele de gimnastică de la Rimini le-au demonstrat componentelor echipei României că au valoarea necesară pentru a fi în topul internațional.
Componentele loturilor olimpice vor reveni la antrenamente cu gândul la Jocurile Olimpice.
Sabrina Maneca Voinea a cucerit, sâmbătă, medalia de argint în finala de la bârnă, dar și în finala de la sol, la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică de la Rimini (Italia).
La bârnă, românca, notată cu 14,100 în calificări (a doua notă), a fost devansată în finală de italianca Manila Esposito, care a primit 14,400 puncte. Podiumul a fost completat de franţuzoaica Marine Boyer, cu 14,033.
Lilia Cosman, a doua româncă prezentă în finală, s-a clasat pe locul al patrulea, cu 13,500, după ce în calificări fusese a şasea (13,266).
La paralele s-a impus italianca Alice D’Amato, cu 14,600, urmată de compatrioata sa Elisa Iorio, cu 14,366, şi de britanica Georgia-Mae Fenton, 13,900.
La sol, Sabrina, care a avut cea mai mare notă în calificări (13,700), a obţinut argintul cu aceeaşi notă, 13,700, aurul fiind cucerit de italianca Manila Esposito, cu 13,833 puncte. Medalia de bronz a revenit altei italience, Angela Andreoli, cu 13,666.
Sabrina Maneca Voinea are acum trei medalii la Campionatele Europene, bronz anul trecut la sol (Antalya), argint la bârnă şi la sol anul acesta (Rimini).

