Gigi Becali se gândește să candideze la președinție. Criticile americanilor, subiect de campanie electorală
Gigi Becali se gândește să candideze la președinția României în cazul în care va intra în cursa pentru Cotroceni și Călin Georgescu. Între timp, colegii lui de la AUR, în frunte cu George Simion, strâng semnături pentru candidatura lui Georgescu. Biroul Electoral pentru prezidențialele din mai a fost deja constituit, iar potrivit unor analiști, criticile americanilor legate de anularea turului doi nu vor rămâne fără efect.
Deputatul AUR Gigi Becali intenționează să candideze ca independent la prezidențiale, dar în anumite condiții: să participe la alegeri Călin Georgescu și dacă George Simion, șeful lui de partid, refuză să intre în cursă.
Criticile americane referitoare la anularea alegerilor sunt deja subiect de campanie electorală.
Pe de altă parte, autoritățile dau asigurări că alegerile prezidențiale se vor desfășură fără probleme.
Autoritatea electorală permanentă a luat măsuri suplimentare legate de campania online.
Premierul Marcel Ciolacu are totuși, unele nemulțumiri față de prestația șefului AEP.
Alegerile prezidențiale vor avea loc pe 4 și 18 mai. Candidații se pot înscrie în competiția electorală până pe 15 martie.

