Georgia reiterează amenințarea că va da în judecată BBC pentru un reportaj privind utilizarea unei ‘arme chimice’

Tbilisi/Foto: georgia.travel
3 December 2025, 17:16

Georgia a reiterat miercuri amenințarea că va da în judecată postul britanic BBC după difuzarea unui reportaj în care acuză autoritățile din această țară din Caucaz că au folosit un agent chimic pentru a dispersa protestatarii care participau la demonstrațiile antiguvernamentale de anul trecut, relatează AFP.

A fost clar de la început că reportajul BBC nu este doar o minciună, ci și o provocare ieftină orchestrată în stilul serviciilor de informații străine‘, a declarat premierul georgian Irakli Kobahidze, într-o conferință de presă.

Intenționăm să sesizăm autoritatea britanică de reglementare în comunicații și, dacă este necesar, instanțele internaționale, pentru a trage la răspundere BBC și pentru a retrage aceste informații false‘, a adăugat el.

Potrivit postului de radio britanic, forțele de securitate georgiene ar fi folosit ‘o armă chimică ce datează din Primul Război Mondial‘, un gaz incapacitant denumit camit, care provoacă arsuri, tuse și vărsături.

Luni, serviciile de securitate georgiene au anunțat deschiderea unei anchete pentru a evalua ‘credibilitatea acestor informații’.

La rândul său, BBC se apără afirmând că reportajul său ‘include dovezi din mai multe surse’, inclusiv ‘mărturii directe ale protestatarilor, ale mai multor denunțători, experți ai ONU și georgieni, precum și un studiu medical și documente și rapoarte scrise‘.

Georgia se află în mijlocul unei crize de la alegerile legislative din 2024 câștigate de partidul de guvernământ Visul Georgian al premierului Irakli Kobahidze, dar contestate de opoziția pro-europeană. În ultimul an, opoziția a organizat demonstrații care au atras mii de persoane, acuzând guvernul de autoritarism și de apropiere față de Rusia, în detrimentul Uniunii Europene.

Guvernul a reprimat în mod violent unele din aceste demonstrații și a închis zeci de protestatari și membri ai opoziției, ceea ce a dus la sancțiuni împotriva Tbilisiului din partea țărilor occidentale.

La rândul său, guvernul acuză opoziția că vrea să preia puterea prin forță și să împingă țara spre o confruntare cu Moscova. Preluare Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite