George Simion: Nu am plătit bani să mă întâlnesc cu Donald Trump. Nu am scos România din programul Visa Waiver
Președintele AUR a reacționat după ce omul de afaceri stabilit în SUA Dragoș Sprînceană l-a acuzat că a făcut ”lobby împotriva României pentru a fi scoasă din programul Visa Waiver”. George Simion a respins acuzațiile și a transmis într-un videoclip postat pe rețelele sociale că nu a cumpărat influență în SUA.
George Simion susține că nu a plătit bani pentru a se întâlni cu președintele american Donald Trump și nici nu a cumpărat influență în SUA.
”Suntem la începutul unei noi săptămâni de lupte. Și, pentru că nu putem să începem săptămâna fără să lămurim toate atacurile care vin la adresa noastră o să încep prin a vă spune tuturor ceea ce știați deja: Nu am plătit bani să mă întâlnesc cu Donald Trump, nu am cumpărat lobby sau influență în SUA. Lecția de manipulare. Cu cât o minciună este mai mare, cu atât mai credibilă este. Sau asta vor să facă cei care manipulează românii. Nu doar, cică, aș fi plătit un milion și jumătate de dolari în SUA, aceeași minciună de anul trecut din timpul alegerilor, dar acum aș fi cerut 4,5 milioane înapoi. N-am acționat în instanță, n-am dat în judecată nicio firmă, n-am cerut niciun dolar înapoi, pentru că nici nu l-am dat. Sunt niște minciuni”, a transmis George Simion în mesajul de pe Facebook.
Președintele AUR a subliniat că nu a purtat discuții în stare de ebrietate și susține că nu a scos România din programul Visa Waiver.
”Ei fac toate aceste lucruri ca să ne obosească. Am o veste proastă: băieți, nu obosim, noi nu cedăm și mergem înainte. Și în spatele nostru sunt milioane de români care s-au trezit în conștiință și care înțeleg că ceea ce v-a deranjat a fost raportul necruțător din Congresul Statelor Unite, care a spus negru pe alb că puterea din România nu este legitimă. Tocmai de aceea trebuie să ajungem cât mai repede la alegeri prezidențiale și alegeri anticipate”, a mai spus Simion.
Anterior, Dragoș Sprînceană l-a etichetat pe George Simion drept ”trădător de țară”.
”Dar când am revenit în România, ca Consultant Federal Electoral din Partea Statelor Unite și am făcut interviuri candidaților electorali împreună cu Trey Trainor – Presedintele Comisiei Federale Electorale Americane, plus Aaron Gentry – am aflat cu stupoare la întâlnirea cu domnul George Simion, care fiind băut în momentul interviului, prin admisia lui personală, ca a făcut lobby și cu cine exact, împotriva României pentru a fi scoasă din Programul Visa Waiver pentru a câștiga el capital electoral împotriva coaliției. Tuturor membrilor de la AUR va felicit pentru tot ce faceți! Dar sunteți conduși de un mic trădător de țară ca altfel nu pot să îl numesc, mincinos care tot vine prin America și aruncă cu milioane de dolari în stânga și în dreapta sperând să aibă întâlniri la nivel înalt și să vă impresioneze”, a scris omul de afaceri pe Facebook.

