Generalul (r) Marius Crăciun: Mesajul „Stați liniștiți, că vine NATO”, greșit. Toți cetățenii români sunt obligați să apere România

29 October 2025, 12:02 (actualizat 29 October 2025, 12:10)

Fostul comandant al Forțelor de Operații Speciale, generalul (r) Marius Dumitru Crăciun, atrage atenția că Europa, dar mai ales România, trebuie să-și consolideze propriile capacități de apărare, fără a se baza exclusiv pe protecția Statelor Unite sau a NATO.

Declarațiile vin în contextul deciziei Washingtonului de a redimensiona prezența trupelor americane din Europa, măsură care a stârnit dezbateri privind autonomia strategică a Uniunii Europene și pregătirea militară a statelor de pe flancul estic.


”Eu spun de foarte mult timp, am spus-o pe toate canalele de televiziune unde am fost invitat.
Trebuie să ne pregătim în primul rând noi. Contăm și pe aliați, dar noi trebuie să luăm toate măsurile, să facem toate eforturile financiare, umane, că aici iarăși, se pare, că uităm de resursa umană. Structurile de forță din România trebuie să fie întărite, personalul trebuie să fie plătit așa cum trebuie, pensionarii din structurile acestea ale României trebuie să fie plătiți așa cum trebuie”,
a declarat, la TVR INFO, fostul comandant al Forțelor de Operații Speciale, generalul (r) Marius Dumitru Crăciun.

Generalul Crăciun a subliniat că România trebuie să continue cooperarea cu aliații, dar și să-și asume construcția unei apărări solide prin forțe proprii.

„Trebuie să rezolvăm foarte multe lucruri cu forțe proprii și să continuăm legătura cu aliații, să convingem Franța, spre exemplu, să crească prezența permanentă a forțelor franceze pe teritoriul României. Dar, încă o dată, sarcina cea mai grea este la noi, armata română.”

Întrebat cât timp ar fi necesar pentru ca România să compenseze sprijinul american, generalul a explicat că nu există un orizont de timp precis, însă infrastructura militară și colaborarea cu partenerii strategici rămân garanții de securitate.

„Ca durată de timp, nu există un orizont de timp, din punctul meu de vedere. Măsurile interne pe care le luăm sunt măsuri interne. Cum am spus, americanii oricând, în caz că arde, au capacitatea militară de a disloca sute de mii de militari în Europa. Și bazele aeriene care rămân, cu tot personalul, cu toată infrastructura – Mihail Kogălniceanu, Câmpia Turzii și altele – oricând pot fi folosite. Deci nu trebuie să ne panicăm, lucrurile merg înainte. Noi trebuie să ne îngrijorăm și să creștem capacitatea de reacție a armatei române.”

Generalul a criticat și mesajul politic din ultimele decenii, care, în opinia sa, a cultivat ideea greșită că NATO va apăra România indiferent de propria pregătire.

„Vedeți, aici este mesajul defectuos al clasei politice din ultimii 20-30 de ani. Marea majoritate, de la numărul 1 în jos în stat, au zis: «Stați liniștiți, că vine NATO și ne apără». Nu! Conform Tratatului Nord-Atlantic, în primul rând toate statele membre sunt obligate să facă totul pentru a se apăra, pentru a-și întări capabilitățile militare proprii. Și ulterior se adaugă la asta plus valoarea dată de intervenția altor aliați.”

În opinia sa, România trebuie să schimbe discursul public despre apărare și să transmită un mesaj clar de responsabilitate și implicare comună.

„Și la noi, la capitolul ăsta, trebuie să regândim, inclusiv să vedem tot mai multe mesaje din partea clasei politice care ne conduce referitoare la necesitatea de a apăra România, la faptul că nu numai armata română, ci toate structurile, toți cetățenii români sunt obligați, într-o formă sau alta, să apere România. Și dacă ne uităm prin jur, vedem cum au făcut în mod exemplar ucrainenii, cum au făcut într-un mod și mai exemplar israelienii, și trebuie să învățăm din asta. Și românii înțeleg, marea majoritate a românilor înțeleg.”

SUA își retrag o parte din trupele din România. Surse: Discuții președinte-premier privind o retragere parțială

Este oficial, Statele Unite ale Americii își retrag o parte dintre militarii staționați la noi în țară, a confirmat ministrul Apărării Naționale. Este vorba în principal despre trupe amplasate în baza de la Mihail Kogălniceanu. Iar în România mai rămân aproximativ jumătate din cei dislocați până acum. Oficialii români spun însă că e o decizie așteptată. Informații despre o astfel de măsură au apărut încă din primăvară. „Securitatea României și a flancului estic nu va fi în niciun fel diminuată, iar parteneriatul strategic între România și SUA rămâne în aceiași parametri”, dă asigurări președintele României. Nicușor Dan a discutat despre această situație cu premierul Ilie Bolojan și cu ministrul Apărării, după cum au precizat surse politice pentru Știrile TVR.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite