Garda de Mediu a dispus închiderea temporară a unei instalaţii din Rafinăria Năvodari, ca urmare a unei scurgeri de amoniac

Rafinăria Năvodari. Sursa foto: Facebook / Garda Naţională de Mediu
8 October 2025, 15:29 (actualizat 8 October 2025, 15:32)

Garda Naţională de Mediu a dispus închiderea temporară a unei instalaţii din rafinăria Năvodari, ca urmare a unei scurgeri de amoniac detectate în sistemul de răcire, conform unui comunicat postat pe pagina de Facebook a GNM.

În plus, societatea este pasibilă de o sancţiune contravenţională cuprinsă între 150.000 şi 500.000 lei pentru nerespectarea obligaţiei de a informa imediat autoritatea de mediu şi de a lua măsuri pentru restabilirea conformităţii în cel mai scurt timp.

“Comisarii Gărzii de Mediu Constanţa au verificat rafinăria din Năvodari (obiectiv de nivel superior SEVESO), în perioada 09.09.2025 – 06.10.2025. Acţiunea de control şi verificare nu ar fi fost posibilă fără sesizările multiple pe care le-am primit cu privire la mirosul înţepător din proximitatea rafinăriei (în special pe timpul nopţii)”, se menţionează în postarea GNM.

Potrivit sursei citate, în urma acţiunii de control şi verificare s-au descoperit nereguli majore, printre care coroziuni, neetanşeităţi, o scurgere de amoniac în instalaţia de frig, precum şi lipsa comunicării cu autoritatea de mediu, atunci când s-a constatat (în luna iulie 2025) pierderea de amoniac în sistemul de apă de răcire.

“Amoniacul este o substanţă toxică şi iritantă, iar operatorul petrolier a crescut neobişnuit de mult consumul acesteia, fapt care ar indica o pierdere în sistem. Spre exemplu, numai în luna septembrie, aprovizionarea cu amoniac a crescut la 7.000 de kg. Pe lângă scurgerea evidentă de amoniac din sistem, sursă a disconfortului olfactiv din zonă, am descoperit şi alte eliberări necontrolate de substanţe periculoase şi gaz în atmosferă şi sol, cel mai probabil din cauza unor coroziuni şi neetanşeităţi”, subliniază reprezentanţii GNM.

În acest context, experţii Gărzii Naţionale de Mediu au dispus oprirea (în termen de 72 de ore) instalaţiei de frig, odată cu punerea în siguranţă a acesteia şi remedierea scurgerii de amoniac detectate, aceasta fiind prioritatea numărul 1.

Rompetrol Rafinare a iniţiat demersurile de oprire a Instalaţiei de Frig

Rompetrol Rafinare a iniţiat demersurile de oprire a Instalaţiei de Frig, în vederea executării lucrărilor mecanice pentru soluţionarea disfuncţionalităţilor constate de Garda Naţională de Mediu, respectiv a unei “neetanşeităţi minore” pe fluxul apei de răcire.

Conform fluxului tehnologic, instalaţia susţine producţia de polipropilenă, menţionează reprezentanţii KMG Internaţional într-un punct de vedere.

“Menţionăm faptul că lucrări de reparaţii în zona instalaţiei erau programate înainte de constatările realizate în timpul inspecţiei Gărzii Naţionale de Mediu. Compania a iniţiat anterior procedurile de verificare a instalaţiei şi a fluxului tehnologic din sectorul de petrochimie. Oprirea instalaţiei a fost programată înainte de această inspecţie, dar nu a reprezentat o urgenţă, pentru că nu s-au înregistrat depăşiri, atât la parametrii operaţionali, cât şi la emisiile atmosferice. De asemenea, în toată această perioadă nu au fost efectuate operaţiuni care să pericliteze siguranţa angajaţilor, a instalaţiei sau a mediului înconjurător”, potrivit Agerpres.

Potrivit acesteia, concomitent, se vor iniţia procedurile normale de operare în vederea opririi instalaţiei de producere a polipropilenei, până la remedierea celor sesizate, estimate a fi realizate în termen de maximum trei zile.

“Subliniem faptul că oprirea Instalaţiei de Polipropilenă nu afectează fluxul de producţie al rafinăriei Petromidia. Rompetrol Rafinare se asigură permanent că sunt luate toate măsurile de siguranţă necesare, din punct de vedere tehnologic şi al protecţiei mediului, pe parcursul operării şi în timpul executării lucrărilor de reparaţie. De asemenea, calitatea aerului va fi atent monitorizată în proximitatea amplasamentului şi pe durata opririi instalaţiei. Alimentarea cu amoniac (NH3) a instalaţiei este o procedură standard de răcire folosită în unităţile industriale mari, iar întreg procesul este realizat în baza unor proceduri stricte, de oameni instruiţi şi cu echipamente adecvate”, transmit reprezentanţii KMGI.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite