Furtunile au provocat pagube în mai multe zone din țară: copaci doborâți, localități fără electricitate, circulația trenurilor afectată

3 July 2024, 09:23 (actualizat 3 July 2024, 19:28)

Vijeliile care au măturat ţara au lăsat în urmă pagube însemnate – copaci căzuți, acoperișuri distruse, mașini avariate și gospodării inundate. Și circulația mai multor trenuri a fost afectată de furtunile de aseară. În Comarnic, apa a ajuns în sălile de clasă, iar vântul a avariat mai mulți stâlpi de electricitate, așa că oamenii au rămas fără curent electric.

La Comarnic, o furtună puternică urmată de o ploaie torențială a smuls acoperișul Școlii Nr. 2 din Vatra Sat Comarnic. Vântul a suflat cu atâta putere încât bucăți de lemn și tablă au fost purtate zeci de metri, până în curțile localnicilor din împrejurimi.

Pentru că a plouat abundent, sălile de clasă au fost inundate. Mai mulți stâlpi de electricitate au fost avariați în zonă din cauza vântului puternic.

Sorin Popaprimar, Comarnic: În proporție de 60% cred că din cetățenii orașului nu au curent în locuințe.

În Argeş, furtuna i-a alungat pe microbiști de la terase, în timp ce urmăreau meciurile de la europenele de fotbal. Toată lumea s-a grăbit către casă. Unii, mai repede decât permiteau condițiile meteo.

În orașul Drăgănești din Olt au fost afectate acoperișurile unor imobile.

Pompierii au fost solicitați să intervină în mai multe localități din Suceava pentru că apa acumulată în urma ploii torențiale a inundat gospodarii și străzi întregi. Între staţiile Văratec-Suceava, un podeț s-a înfundat și apa a trecut de şine. Două trenuri au rămas mai mult timp în staţia Văratec, iar alte două garnituri au fost nevoite să rămână în stațiile Săbăoani și Cristești din cauza vegetației căzută pe acoperișurile locomotivelor.

Pompierii au acționat și pe o stradă din orașul Botoşani pentru înlăturarea unui copac căzut pe partea carosabilă, după ce fost rupt de vânt. Precipitaţiile au atins aproape 50 de litri pe metrul pătrat în unele zone din nordul Moldovei.


În jurul orei 20.00 circulația trenurilor a fost reluată, dar cu restricții de viteză.

Pompierii au intervenit, în ultimele 24 de ore, pentru înlăturarea efectelor meteo în 98 localităţi din 22 de judeţe şi municipiul Bucureşti, zone în care s-a intervenit şi pentru evacuarea apei din şapte case, 24 curţi şi şase beciuri şi subsoluri.

Echipajele operative au derulat misiuni pentru îndepărtarea unor elemente de construcţie de la acoperişurile a 20 imobile, precum şi pentru degajarea a 203 copaci şi cinci stâlpi de electricitate prăbuşiţi. În urma acestor evenimente, 54 de autoturisme au fost avariate.

Pentru alimentarea cu energie electrică a două cartiere din municipiul Sebeş, un generator electric (410kWA) din cadrul ISU Alba a furnizat energie electrică până la remedierea situaţiei.

“Din cauza copacilor căzuţi pe carosabil, respectiv pe liniile feroviare,traficul a fost temporar blocat pe un drum naţional (DN 1/IF) şi pe două magistrale feroviare (CF 500 şi CF 400). Echipe specializate s-au aflat în teren şi au depus eforturi pentru remedierea situaţiei şi reluarea traficului rutier şi feroviar în cel mai scurt timp”, arată sursa citată.

De asemenea, pentru preîntâmpinarea situaţiilor care să pună în pericol vieţi şi bunuri, la nivel naţional, au fost transmise şase mesaje de avertizare a populaţiei prin intermediul sistemului RO-ALERT.

Totodată, pentru furnizarea răspunsului optim la solicitările de sprijin, apărute în zonele vizate de vremea neprielnică, au fost activate Centrele Judeţene de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei, prin operaţionalizarea Grupelor Operative ale inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă din judeţele Argeş, Dolj, Gorj, Teleorman şi Suceava. 

În Prahova, peste 5.400 de consumatori din mai multe localităţi nu beneficiau, miercuri dimineaţă, de electricitate, ca urmare a problemelor cauzate de vijelie.

Conform unei situaţii a celor de la Distribuţie Energie Electrică România, sucursala Ploieşti, 5.450 de consumatori sunt afectaţi de problemele cauzate de manifestările meteorologice pe fondul Codului portocaliu emis de meteorologi.

Totodată, pompierii militari prahoveni au acţionat, marţi seară, în cazul a 39 de situaţii de urgenţă, pentru degajarea copacilor căzuţi pe carosabil sau pentru degajarea cablurilor de electricitate ori a stâlpilor căzuţi în urma furtunii.

Intervenţiile au avut loc în 18 localităţi, inclusiv Ploieşti (12 solicitări), dar şi pe DN 1, zona Lido Gârbea.

La Suceava, pompierii au intervenit, marţi seară, pentru evacuarea apei din Gara Burdujeni din municipiul Suceava, în urma ploilor torenţiale, au anunţat reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Suceava.

Agajații ISU au intervenit în mai multe localităţi din judeţ, care au fost afectate de fenomenele meteo periculoase.

Pe fondului Codului roşu emis de meteorologi, populaţia din mai multe zone din Suceava a fost alertată prin serviciul RO-ALERT.

“Pompierii militari, împreună cu lucrătorii SVSU, au fost solicitaţi să intervină în localităţile Gura Humorului, Capu Câmpului, Plopeni, Moara, Şcheia şi Mălini.Din fericire, nu au fost semnalate victime”, au transmis oficialii ISU.

Pompierii au intervenit, în ultimele 24 de ore, pentru înlăturarea efectelor meteo în 98 localităţi din 22 de judeţe şi municipiul Bucureşti, zone în care s-a intervenit şi pentru evacuarea apei din şapte case, 24 curţi şi şase beciuri şi subsoluri.

“Încă de la intrarea în vigoare a prognozelor emise de meteorologi, pompierii salvatori din judeţele aflate sub incidenta acestora au fost la datorie, în sprijinul autorităţilor şi al cetăţenilor, pentru limitarea şi înlăturarea efectelor”, informează un comunicat al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU).

Echipajele operative au derulat misiuni pentru îndepărtarea unor elemente de construcţie de la acoperişurile a 20 imobile, precum şi pentru degajarea a 203 copaci şi cinci stâlpi de electricitate prăbuşiţi. În urma acestor evenimente, 54 de autoturisme au fost avariate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite