Fundația „Mihai Neșu” a fost scutită de plata impozitelor locale după apelul fostului fotbalist și intervenția premierului

4 February 2026, 13:20 (actualizat 4 February 2026, 13:26)

Fundația „Mihai Neșu” a fost scutită de plata impozitelor locale în valoare de aproximativ 36.000 de euro. Asta după ce premierul Ilie Bolojan a intervenit în urma apelului public făcut de fostul fotbalist.

Decizia a fost luată de autoritățile locale din Sânmartin, după ce Ilie Bolojan l-a sunat pe primar. Practic, Consiliul Local a adoptat cu unanimitate de voturi o hotărâre pentru scutirea de la plata impozitului pe clădirile și terenurile utilizate pentru furnizarea de servicii sociale de către organizațiile neguvernamentale și întreprinderile sociale pe raza comunei.

Fundația Mihai Neșu administrează Centrul de recuperare Sfântul Nectarie pentru persoane cu dizabilități.

Fostul fotbalist a criticat public noile măsuri fiscale adoptate de Guvern la începutul acestui an și a făcut un apel către premierul Boloja, orădean de origine, atrăgând atenția asupra impactului major pe care aceste modificări le-ar fi avut asupra activității fundației.

Avem o relație bună cu domnul Bolojan, vreau să cred că această decizie i-a scăpat. Au fost tăiate toate scutirile și facilitățile de care beneficiau persoanele cu dizabilități. Va fi mult mai greu să îi ajutăm, mai ales că persoanele cu dizabilități au rămas fără aceste scutiri de impozite. Ne-am asumat responsabilitatea să avem grijă de copiii cu dizabilități și ne-am dorit un loc frumos, unde să se bucure de acest proiect, cu ajutorul oamenilor. (…) Credem că această situație este temporară și, așa cum îl cunosc pe domnul Bolojan, el are dorința de a face lucruri bune în țara asta. A făcut lucruri minunate la Oradea”, declarase Mihai Neșu, în ianuarie, potrivit adevarul.ro.

Primarul comunei Sânmartin, Cristian Laza, a confirmat că a fost contactat de premierul Ilie Bolojan la finalul lunii ianuarie, în contextul situației create de noile reglementări fiscale care ar fi obligat Fundația „Mihai Neșu” la plata unor impozite anuale de aproximativ 36.000 de euro, notează golazo.ro.

„Am fost sunat de premier prin 20 ianuarie. Discuția s-a bazat pe cazul Neșu și pe prevederile legale care ne permit acest lucru, adică să aplicăm scutiri celor care fac cu adevărat servicii sociale. A fost un schimb de opinii care au coincis”, a declarat Cristian Laza, citat de site-ul local Bihoreanul.

Ulterior acestei discuții, Consiliul Local Sânmartin a adoptat cu unanimitate de voturi o hotărâre prin care sunt scutite de la plata impozitului pe clădiri și terenuri ONG-urile și întreprinderile sociale care furnizează servicii sociale pe raza comunei, în baza Codului Fiscal.

Potrivit lui Cristian Laza, în comuna Sânmartin activează și alte ONG-uri cu profil social care vor putea beneficia de aceleași scutiri. „Consiliul Local poate acorda astfel de facilități în limita a 5% din veniturile localității din taxe și impozite. Nu am făcut încă un calcul, dar în mod cert nu se va ajunge la acest procent”, a mai spus primarul.

Fotbalistul Mihai Neșu a suferit o fractură gravă de coloană vertebrală la un antrenament al echipei FC Utrecht, în 2011, și a rămas imobilizat într-un scaun cu rotile.

În prezent, fostul jucător se ocupă cu Fundația „Mihai Neșu” din Oradea, unde a deschis un centru de recuperare dedicat copiilor și adulților cu dizabilități, care a costat în jur de 7 milioane de euro și este susținut din donații.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite