Fructele românești, puține și scumpe. Cumpărătorii s-au speriat de prețurile mari din piețe și supermarketuri

17 September 2025, 19:16

2025 a adus cea mai mică producție de mere din ultimii 8 ani. Pomicultorii au cheltuit mult și au câștigat puțin, din cauza înghețului și a secetei prelungite. Au scăpat fructele de toamnă, dar și acestea au avut nevoie de irigații, deci o cheltuială suplimentară pentru producători.

Dezavantajați sunt și procesatorii, care sunt nevoiți să producă sucuri și gemuri cu materie primă din import. Dar și cumpărătorii, care s-au speriat de prețurile mari din piețe și supermarketuri.

În livezile din Buzău, merele sunt atât de puține, încât fiecare fruct contează.

Într-un an agricol bun, fermă familiei Tudor din Vernești producea peste cinci tone de mere, din soiurile Golden și Bot de iepure. Acum doar câțiva pomi au dat rod.

La tarabe, gustul dulce și aromă specifică merelor românești sunt greu de găsit. Și scumpe. În cea din Buzău, producătorii vând un kilogram de mere cu peste 7 lei.

În Mehedinți pierderile au fost și de peste 90 % la caiși, piersici, cireși și meri. Iar cheltuielile, mari.

Fructele de toamnă au rezistat. Dar a fost nevoie de irigații, ceea ce a înseamnat consum mare de carburant și costuri ridicate.

Și procesatorii de fructe au probleme. Fabricile de conserve, chiar și cele care au livezi proprii, sunt nevoite să importe mere.

Estimată la 420.000 de tone, producția de mere din acest an este considerată cea mai scăzută din 2017 încoace.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite