Fregata “Regina Maria” revine la Constanţa după participarea la o misiune de supraveghere a traficului maritim în Mediterană
Fregata ‘Regina Maria’, cu 240 de militari la bord, revine pe 19 iunie în portul militar Constanţa, după ce a participat la Operaţia EUNAVFOR MED IRINI, desfăşurată alături de parteneri greci şi italieni, în Marea Mediterană, au informat miercuri Forţele Navale Române (FNR).
Potrivit sursei citate, Fregata ‘Regina Maria’ – 222, cu un elicopter IAR 330 Puma Naval ambarcat, se va întoarce vineri, la ora 11.00, în portul militar Constanţa, după ce a participat, timp de peste 40 de zile, alături de nave şi aeronave ale partenerilor greci şi italieni, la Operaţia EUNAVFOR MED IRINI, desfăşurată sub egida Uniunii Europene, în Marea Mediterană.
Fregata ‘Regina Maria’ a parcurs peste 6.000 de mile marine şi a interogat peste 130 de nave comerciale care au tranzitat aria de operaţii, contribuind la supravegherea traficului maritim şi la asigurarea respectării embargoului asupra armelor impus Libiei.
‘Pe parcursul participării la operaţia UE, elicopterul IAR 330 Puma Naval a executat misiuni de cercetare şi supraveghere maritimă, iar militarii grupei de Forţe pentru Operaţii Speciale, împreună cu membrii echipei de verificare a navei (boarding), au desfăşurat antrenamente şi activităţi specifice misiunilor de interdicţie maritimă’, se arată în comunicatul transmis de FNR.
Forţele Navale Române au participat pentru a cincea oară la Operaţia EUNAVFOR MED IRINI, actuala misiune reprezentând cea de-a doua participare a fregatei ‘Regina Maria’ la această operaţie. Prin această contribuţie, România îşi reafirmă angajamentul faţă de eforturile Uniunii Europene de promovare a securităţii şi stabilităţii în bazinul mediteraneean.
Fregata ‘Regina Maria’ are la bord un echipaj format din 240 de militari şi este comandată de comandorul Mitel-Laurenţiu Alexandru.

