Frații Ușeriu fac demersuri ca Via Transilvanica să devină un traseu omologat

17 August 2025, 19:50 (actualizat 18 August 2025, 08:15)

Via Transilvanica ar trebui să fie cel mai bun ambasador pe care îl are România! Asta îşi doreşte Alin Uşeriu, unul dinte iniţiatorii traseului. Dar ca să ajungă aşa, ar trebui să fie şi recunoscut de autorităţi prin omologare. Bătut de sute de ani, traseul e făcut acum la pas de mii de oameni din toată lumea. A devenit drumul care uneşte.

Dar visul celor doi fraţi nu se opreşte aici. Ei poarta discuţii ca Via Transilvanica să fie un traseu omologat.

Omologarea ca traseu turistic ar aduce siguranţă în plus şi se poate face cu fonduri norvegiene. 

Pentru colegul nostru, Alex Ungureanu, pornit la drum pe 1 august ca să strângă bani pentru un campus medical pediatric, Via Transilvanica este chiar drumul care uneşte.

Pentru Alex este a 16-a zi de drum pe acest traseu care ar putea fi extins către toate zonele istorice ale României.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite