Franța va oferi tuturor studenților mese la 1 euro, ca să-i ajute să depășească dificultățile
Universitățile din Franța au început să ofere mese la prețul de 1 euro tuturor studenților, indiferent de venit, într-o măsură menită să combată dificultățile financiare.
Asociațiile studențești au făcut presiuni pentru extinderea tarifului de 1 euro – redus de la prețul obișnuit de 3,30 euro – pentru o masă cu trei feluri, care până acum era disponibil doar studenților cu venituri mici sau celor care primeau ajutor financiar.
Lui Alexandre Ioannides, un student de 18 ani din Paris, această măsură îi va reduce semnificativ cheltuielile lunare la cantină. „Vin aici de 20 de ori pe lună. Asta înseamnă cam 60 de euro. Acum însă voi plăti doar 20”, spune el pentru The Guardian, adăugând că economiile le va folosi pentru „ieșiri în oraș sau pentru a merge la restaurant”.
Măsura are ca scop reducerea presiunii financiare asupra studenților din Franța. Un sondaj realizat în ianuarie de o organizație studențească a arătat că 48% dintre studenții francezi au fost nevoiți să renunțe la mâncare din motive financiare, iar 23% făceau acest lucru de mai multe ori pe lună.
Aproximativ 667.000 de studenți au beneficiat de programul meselor de 1 euro în 2024, ceea ce reprezintă o creștere de 5,3% față de anul precedent. Potrivit operatorului restaurantelor universitare Crous, au fost servite aproximativ 46,7 milioane de mese atât la prețul redus, cât și la tariful standard de 3,30 euro.
Guvernul se pregătește pentru o creștere a cererii, iar ministrul învățământului superior, Philippe Baptiste, a promis 120 de milioane de euro în 2027 pentru susținerea acestui program.

