Fostul președinte al FIFA, Sepp Blatter, sugerează că fanii nu ar trebui să călătorească în SUA pentru Cupa Mondială

Fostul președinte al FIFA, Sepp Blatter / Profimedia Images
27 January 2026, 10:14 (actualizat 27 January 2026, 10:16)

Fostul președinte al FIFA, Sepp Blatter, a sugerat luni că susține ideea ca fanii să boicoteze meciurile Cupei Mondiale din Statele Unite în acest an, din cauza îngrijorărilor legate de securitate, scrie The Guardian.

Blatter și-a exprimat sprijinul pentru comentariile avocatului elvețian anticorupție Mark Pieth, care a lucrat cu FIFA la posibile reforme în perioada în care Blatter era președinte, afirmând că fanii ar trebui să stea departe de SUA pentru acest turneu.

„Cred că Mark Pieth are dreptate să pună sub semnul întrebării această Cupă Mondială”, a declarat Blatter pe rețelele sociale.

Pieth a invocat uciderea protestatarei Renee Good de către un agent american de imigrație în Minneapolis, la începutul acestei luni, ca unul dintre motivele pentru care suporterii nu ar trebui să călătorească în SUA. Sprijinul lui Blatter pentru comentariile lui Pieth vine în urma morții unui al doilea cetățean american, Alex Pretti, în weekendul trecut.

Cupa Mondială urmează să fie găzduită de Statele Unite, Canada și Mexic, în perioada 11 iunie – 19 iulie.

„Ceea ce vedem pe plan intern – marginalizarea opozanților politici, abuzurile comise de serviciile de imigrație etc. – nu încurajează deloc fanii să meargă acolo”, a declarat Pieth într-un interviu acordat săptămâna trecută cotidianului elvețian Tages-Anzeiger.

„Pentru fani, un singur sfat: evitați Statele Unite! Oricum veți avea o vedere mai bună la televizor. La sosire, fanii ar trebui să se aștepte ca, dacă nu se comportă corespunzător cu autoritățile, să fie trimiși imediat acasă. Dacă au noroc…”.

Blatter a demisionat din funcția de președinte al FIFA în 2015, în contextul mai multor scandaluri, și a fost înlocuit de Gianni Infantino, care a dezvoltat relații strânse cu Donald Trump.

Blatter și fostul președinte UEFA, Michel Platini, au fost achitați definitiv anul trecut de acuzațiile legate de o plată întârziată de 2 milioane de franci elvețieni (2,5 milioane de dolari) pe care FIFA i-a plătit-o lui Platini în 2011 pentru servicii de consultanță.

Fostul star al Franței, Platini, a declarat la începutul acestei luni că Infantino a „devenit mai degrabă un autocrat” și că „îi plac oamenii bogați și puternici”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite