Fostul premier Viorica Dăncilă s-a înscris în Partidul Naţional Conservator Român (PNCR)

Cristian Terheș și Viorica Dăncilă (Contul de Facebook al lui Cristian Terheș)
12 September 2024, 15:28

Fostul premier Viorica Dăncilă s-a alăturat echipei Partidului Naţional Conservator Român (PNCR), a anunţat, joi, europarlamentarul Cristian Terheş, preşedintele acestei formaţiuni.

Întrebat dacă va exista un tandem propus de PNCR, Terheş, candidatul PNCR în alegerile prezidenţiale, cu Dăncilă premier, europarlamentarul a răspuns: “Încă nu am vorbit despre un tandem. În momentul de faţă, lucrăm cu doamna Dăncilă şi cu alţi specialişti la programul de guvernare. (…) Cred că doamna Dăncilă ar fi, din nou, un premier extraordinar pentru România”.

Dăncilă, care a menţionat că nu a mai vorbit cu Liviu Dragnea din mai 2019, a subliniat că “uşile PNCR sunt deschise pentru toate forţele politice, dar şi pentru cei care nu au mai făcut politică şi vor o schimbare pentru România”.

Despre Partidul Naţiune Oameni Împreună (NOI), al cărui preşedinte a fost, Dăncilă a spus: “A fost un partid bun, cu oameni care nu au mai făcut politică. Opţiunea lor a fost de a nu merge în alegeri (…). În momentul în care ai un obiectiv, trebuie să lupţi”.

Referindu-se la PSD, Dăncilă a punctat: “Nu mă regăsesc în PSD cu actuala conducere. Nu aş fi fost niciodată de acord să reduc pensiile celor care au lucrat în grupele I şi II. (…) Nu pot să merg alături de o conducere care nu are un program de guvernare şi care nu acordă predictibilitate mediului de afaceri, de o conducere care duce ţara de la un împrumut la altul şi nu are o direcţie economică”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite