Fostul poliţist din București care şi-a ameninţat vecina a fost plasat sub control judiciar

9 ianuarie 2024, 21:12

Fostul poliţist Cătălin Coman, care a intrat luni dimineaţă peste o vecină în casă şi a ameninţat-o, a fost plasat sub control judiciar, a confirmat Poliţia Capitalei.

Iniţial, Cătălin Coman, 56 de ani, a fost reţinut pentru 24 de ore şi urma să fie dus în faţa unui magistrat cu propunere de arestare preventivă, însă procurorii au renunţat şi l-au plasat sub control judiciar.

Cătălin Coman a fost imobilizat de forţele de ordine, luni, după ce a refuzat să iasă din locuinţă în urma a circa opt ore de negocieri. În urma intervenţiei, nici bărbatul şi nici forţele de ordine nu au suferit vătămări, amintește Agerpres.

Poliţiştii au descoperit, în urma unei percheziţii în casa fostului poliţist, două pistoale letale, deţinute în baza unei autorizaţii valabile, precum şi un pistol, neletal, supus autorizării pentru care avea certificat de deţinător, toate fiind păstrate în condiţiile prevăzute de lege.

Coman ar fi spart geamul locuinţei femeii duminică seara, după ce aceasta şi soţul ei i-ar fi cerut să nu mai facă gălăgie.

„Secţia 18 Poliţie a fost sesizată cu privire la faptul că bărbatul ar fi ameninţat victima cu acte de violenţă şi s-ar fi închis în apartament, refuzând orice comunicare cu poliţiştii care au revenit la adresă. Din cercetări, s-a stabilit că acesta ar mai fi ameninţat-o pe femeie şi în alte situaţii cu acte de violenţă”, informa Poliţia Capitalei.

Cătălin Coman este preşedintele filialei partidului Mişcarea România Suverană (MRS) Sector 5, formaţiune condusă de fostul ministru de Interne Carmen Dan. Fostul ministru a anunţat că implicarea lui Coman „într-un scandal legat de acte violenţă” va fi sancţionată politic.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite