Fostul arhitect-șef al Capitalei, Ștefan Dumitrașcu, cercetat de DNA pentru abuz în serviciu
Fostul arhitect-șef al Bucureștiului, Ștefan Dumitrașcu, este cercetat penal pentru abuz în serviciu cu consecințe deosebit de grave.
El este acuzat că a semnat mai multe documente care au dus la aprobarea nelegală a Planului Urbanistic Zonal pentru o zonă de lux, mai exact strada Primăverii, nr. 1 din Capitală.
Dumitrașcu ar fi aprobat trecerea unui teren de peste 1.300 metri pătraţi din spațiu verde în spațiu construibil, ceea ce a permis ridicarea unei clădiri mult mai mari decât era permis în zona protejată.
Prejudiciul s-ar ridica la 8 milioane de euro. Dosarul a început după ce, în 2022, Nicuşor Dan, pe atunci primar al Capitalei, a depus o plângere la DNA.

