Foștii președinți ai României Emil Constantinescu și Traian Băsescu i-au adus un ultim omagiu lui Ion Iliescu

6 August 2025, 10:35 (actualizat 6 August 2025, 12:35)

Doi dintre foștii președinți ai României de după 1989 i-au adus un ultim omagiu lui Ion Iliescu, la Palatul Cotroceni. Sicriul cu trupul neînsuflețit al fostului președinte Ion Iliescu a fost depus la Palatul Cotroceni, în Sala Unirii, iar oficialitățile pot aduce un ultim omagiu până la ora 12.30. Între orele 13.00- 18.00 cetățenii pot veni pentru a aduce omagii.

Emil Constantinescu a sosit primul la Palatul Cotroceni, unde a adus un omagiu la catafalcul lui Ion Iliescu.

Emil Constantinescu a transmis, marți, că Ion Iliescu „a trecut dincolo de hotarul judecății contemporanilor săi la judecata Istoriei”.

La plecarea din această lume, fostul președinte al României Ion Iliescu a trecut dincolo de hotarul judecății contemporanilor săi la judecata Istoriei. Condoleanțe familiei și celor apropiați!„, a transmis Emil Constantinescu, într-un mesaj de condoleanțe transmis marți seara.

Emil Constantinescu a fost președinte al României în perioada 1996-2000, între două mandate ale lui Ion Iliescu.

Și fostul președinte Traian Băsescu a venit să aducă un ultim omagiu la catafalcul lui Ion Iliescu, în Sala Unirii de la Palatul Cotroceni. Traian Băsescu a aprins o lumânare la Biserica Cotroceni și a depus o coroană de flori.

Traian Băsescu s-a recules apoi în fața catafalcului și a salutat cu mâna la frunte la finalul omagiului său.

„Condoleanţe Doamnei Nina Iliescu, celor care i-au fost apropiaţi şi respectul cuvenit memoriei Primului Preşedinte Ales al României”, a scris Traian Băsescu, marți, pe Facebook.

Traian Băsescu a fost președinte al României timp de două mandate consecutive, în perioada 2004-2014.

Și alți politicieni i-au adus un ultim omagiu fostului președinte, printre aceștia premierul Ilie Bolojan și vicepremierul Cătălin Predoiu, liderul PSD Sorin Grindeanu și fostul lider social democrat Marcel Ciolacu, fostul premier Victor Ponta.

Fostul președinte Klaus Iohannis a transmis marți un mesaj de condoleanțe, după moartea lui Ion Iliescu.

Primul Președinte ales al României post-decembriste, Ion Iliescu, s-a stins astăzi din viață. Mandatele sale de președinte au avut un impact semnificativ asupra României. Transmit condoleanțe soției și celor apropiați! Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească!”, a transmis Klaus Iohannis.

Klaus Iohannis a fost președinte al României în perioada 2014-2025, timp de două mandate consecutiv.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite