Fost adjunct al SIS Moldova, trimis în judecată. Alexandru Bălan ar fi pus în pericol securitatea naţională a României

27 February 2026, 18:53

Fostul adjunct al şefului Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova, capturat anul trecut, la Timișoara, sub acuzația de spionaj, a fost trimis în judecată de DIICOT.

Conform anchetatorilor, Alexandru Bălan ar fi divulgat informaţii secrete de stat către ofiţeri KGB din Belarus, țară apropiată de Rusia.

Aceste date ar fi putut pune în pericol securitatea naţională a României, mai susţin procurorii.

Infracțiunile ar fi fost comise între 2024 și 2025. Bălan a fost anchetat şi în Republica Moldova în cel puţîn două dosare penale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite