Fose septice găsite pe plajele din Năvodari. La licitația pentru contractele din acest an se cer grupuri sanitare, dușuri și se interzic deversările în mare

12 March 2026, 22:44 (actualizat 12 March 2026, 22:47)

Plajele din Năvodari, pline de surprize neplăcute! După rezervorul de gaz îngropat în nisip, echipele de control au găsit fose septice montate de foștii administratori. Între timp, operatorii de plajă cer suspendarea licitației pentru noile contracte, pe motiv că nu pot fi respectate condițiile impuse. Ministra Mediului le răspunde: toate cerințele sunt vechi de zeci de ani, doar că nu s-au aplicat până acum.

După descoperirea accidentală a unui rezervor de gaz îngropat pe o plajă din Năvodari, echipele de control au găsit și fose septice în nisip. A anunțat chiar ministrul Mediului, pe o rețea de socializare. Nu chiar fose septice, precizează operatorii de plajă, ci o soluție pentru a suplini lipsa de canalizare.

Costel Avram, operator plajă: Pe plaja Năvodari, din câte știu, nu există fosă septică, doar bazine de colectare de la toalete. Acel bazin ține loc de toaletă ecologică, nu e îngropată toaleta, dar tot bazin este.  

Dacă anul trecut s-a descurcat fiecare cum a putut, la licitația organizată anul acesta se cer condiții clare: să fie asigurate grupuri sanitare, dușuri și să nu se deverseze reziduurile pe nisip sau în mare.

Lucian Marcu, președinte AOPN: Statul ne spune să oferim servicii de calitate, sutem de acord, dar apare un paradox: pe de o parte ni se cere să instalăm aceste dotări, pe de alta, PUZ-urile vechi nu permit amplasarea lor pe multe sectoare.

Costel Avram, operator plajă: UAT Năvodari avea obligația să aducă la limita subsectoarelor toate utilitățile, curent, apă potabilă.

Potrivit reprezentanților primăriei Năvodari, în Mamaia Nord există deja rețea de apă, canalizare și energie electrică. Le revine operatorilor de plajă obligația racordarii la aceste rețele. Iar noile planuri urbanistice locale sunt în curs de avizare. Ministra Mediului insistă că toate reglementările care-i nemulțumesc acum pe operatorii de plajă nu sunt noi, ci de ani de zile.

Diana Buzoianu, ministrul Mediului: Legea nu s-a schimbat, nu am făcut nicio revoluție, doar că acum se aplică. Până acum operatorii economici care au câștigat au fost foarte mulțumiți. N-au avut competiție reală. Brusc, observă acești operatori că există niște obligații de care nu se pot ține.

Asociația Operatorilor de Plajă din Năvodari a cerut în instanță suspendarea procedurii de licitație. Pentru cele 58 de subsectoare din Năvodari au fost depuse peste 300 de oferte.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite