Forțele israeliene au ucis un comandant Hezbollah în sudul Libanului, potrivit armatei
Israel a ucis un comandant senior Hezbollah la Beirut, a anunțat miercuri armata israeliană. Trupe navale israeliene „au efectuat un atac la Beirut” și l-au „eliminat” pe Hajj Yusuf Ismail Hashem, comandantul unității Frontul de Sud a Hezbollah, potrivit Forțelor de Apărare ale Israelului (IDF), citate de CNN.
Unitatea Frontul de Sud este „responsabilă de desfășurarea activităților teroriste care vizează civilii israelieni” și de „operațiuni de luptă împotriva soldaților IDF” în sudul Libanului, a susținut armata israeliană.
Hashem și-a preluat funcția după ce predecesorul său, Ali Karaki, a fost ucis într-un atac israelian asupra Beirutului în septembrie 2024, alături de fostul lider al Hezbollah, Hassan Nasrallah – în cadrul unei campanii susținute care a decimat conducerea militară a grupării.
Israelul a intensificat atacurile asupra capitalei libaneze în cursul nopții, soldate cu cel puțin nouă morți și 29 de răniți, potrivit Ministerului Public al Sănătății din Liban.
Forțele israeliene au intensificat bombardamentele în Liban începând cu 2 martie, ca urmare a lansării unor proiectile de către gruparea militantă Hezbollah, susținută de Iran, spre Israel, după ce SUA și Israelul au declanșat un atac militar comun împotriva Iranului.

